bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2022
  • wyświetleń: 1640

Projekt "ZaJaki.pl". W trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, Miasto Bielsko-Biała - Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Grupą Kęty i Fundacją Biegniemy z Mają, przygotował projekt "Dbam o Siebie", którego pierwszym etapem są działania informacyjno- edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, skierowane do dzieci i młodzieży pod nazwą ZaJaki.pl. Partnerami przedsięwzięcia są Fundacja Muuve, Kwadrat Multimedia, Dziecko Mamy oraz Rekord SI.

Projekt "ZaJaki.pl". W trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych · fot. Wydział Polityki Społecznej UM BB


Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem, pogarszającego się zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, odpowiadając tym samym na potrzeby uczniów, rodziców oraz pedagogów powstałe po okresie nauczania zdalnego oraz pandemii Covid-19, która wpłynęła na wiele obszarów funkcjonowania społeczeństwa.

Projekt ma za zadanie koncentrować się na potrzebach dzieci i młodzieży, związanych z wyposażeniem w narzędzia do budowania samoakceptacji jako elementów radzenia sobie z sytuacjami, na które często nie mają wpływu. Odpowiada także na potrzeby związane z dostępem do informacji, gdzie samodzielnie szukać wsparcia i pomocy.

Za wesoły, za smutny, za cichy, za wrażliwy ..., a Ty za jaki jesteś? Każdy z nas otrzymał kiedyś podobną etykietę. Większość z nas posługuje się nimi i łatwo je przykleja, szczególnie dzieciom. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji przyklejania „łatek” - jak słowo z pozoru śmieszne, zwyczajne - dla kogoś innego może być źródłem frustracji, obniżonej samooceny, „zamykania się w swoim świecie”, rezygnacji...

Projekt ZaJaki.pl rozpoczął się warsztatami z zakresu zdrowia psychicznego, których celem jest wyposażenie pedagogów i psychologów szkolnych w wiedzę i umiejętności do przeprowadzenia zajęć poruszających tematykę zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki zapobiegania depresji wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia dla uczniów zostaną zrealizowane w bielskich szkołach oraz placówkach wsparcia dziennego.

W ramach działań projektowych do bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek wsparcia dziennego trafi 40 000 ulotek. Ulotka ma za zadanie dostarczyć dzieciom i młodzieży informacje, gdzie i jak szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Każdy z nas jest „jakiś”, każdy z nas jest „inny” dlatego w ramach projektu szkoły zostały zachęcone również do realizacji zajęć plastycznych, podczas których tworzone będą kukły przedstawiające ZaJakich. Szkoły zaangażowane w projekt wezmą udział w paradzie 7 czerwca 2022 r. Zebrani przejdą ulicami miasta do Parku Słowackiego, w którym odbywać się będzie Festiwal Dobrej Energii. Specjalnie na tę okazję, przygotowany został bogaty program i liczne atrakcje.

Projekt jest kontynuacją przeprowadzonej w 2021 roku akcji „Dbam o dziecko” skierowanej wówczas do rodziców/opiekunów dzieci i młodzieży, w kontekście problemów związanych z ograniczeniami podczas trwającej pandemii koronawirusa.

Ponadto sytuacja na Ukrainie, wywołuje w nas bardzo trudne uczucia i emocje, w tym żal, smutek, lęk, przerażenie, złość czy poczucie bezradności. Dlatego tak ważne jest, aby słuchać dzieci oraz zadbać o ich zdrowie psychiczne.

Więcej informacji na stronie www.ZaJaki.pl oraz na Facebooku i Instagramie projektu.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.