Wiadomości

  • 18 marca 2022
  • 20 marca 2022
  • wyświetleń: 7738

[FOTO] W dawnym Tesco ruszył punkt wydawania i zbiórki darów

Pierwsi uciekinierzy z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Bielsku-Białej, skorzystali dzisiaj z nowo otwartego punktu zbiórki i wydawania darów w dawnym pawilonie Tesco przy ul. Warszawskiej 180. W środku czekają na nich całkowicie bezpłatne - żywność, odzież, buty, środki higieny i czystości oraz wiele, wiele innych.

Punkt wydawania i zbiórki darów dla uchodźców w dawnym Tesco przy ul. Warszawskiej - 18.03.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- Z wielką radością potwierdzam, że punkt przy ul. Warszawskiej 180 został dziś uruchomiony. Mamy już pierwsze osoby, które przyszły i robią bezpłatne zakupy. Mamy nadzieję, że ta forma przekazywania pomocy się sprawdzi - mówił zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Krzysztof Gałuszka, który z ramienia Ratusza nadzoruje pracę punktu.

Punkt przy ul. Warszawskiej 180 jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 17.00, w soboty od 9.00 do 13.00.

18 marca tuż przed godziną 10.00 na wejście do środka oczekiwało kilkanaście osób. Punkt został otwarty punktualnie. Nad sprawnym wpuszczaniem Ukraińców do środka czuwają wolontariusze. Należy im pokazać pieczątkę w paszporcie świadczącą o przekroczeniu granicy po 24 lutego 2022 roku. Jednorazowo do punktu może wejść 10 osób. Kolejni wolontariusze czekają na potrzebujących już w środku. Kilku z nich posługuje się językiem ukraińskim - chętnie udzielają odpowiedzi na pytania - m.in. o skład produktów żywnościowych, rozmiary ubrań i rozlokowanie asortymentu. Kolejne osoby od rana przyjmują w punkcie darów. Bo te bielszczanie mogą tu również przywozić - potrzeby są duże. Odpowiednie osoby od razu rozpakowują i segregują przekazaną pomoc, a następnie rozkładają produkty na właściwe miejsca.

- W pierwszej kolejności potrzebujemy żywności. Wiele osób pyta o jedzenie. Chodzi o produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia. Drugi potrzebny asortyment to środki higieny, czyli pampersy, pasty do zębów, szczoteczki, mydła, żele czy grzebienie. Czasami ktoś pyta, czy mamy suszarkę, żelazko - praktycznie każdy asortyment się przyda, tak aby ci ludzie, którzy przyjechali do nas, w tych pierwszych dniach mogli się zaaklimatyzować - mówił Gałuszka.

W punkcie przy ul. Warszawskiej działa również stoisko, w którym Ukraińcy mogą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL i otrzymać ten numer. Stoisko jest czynne od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 17.00.

- W sprawie nadania numeru PESEL uchodźcy z Ukrainy mogą zgłaszać się nie tylko do tego punktu, ale przede wszystkim do naszego Urzędu Miejskiego przy placu Ratuszowym 6 do Wydziału Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości oraz do Centrum Organizacji Pozarządowych przy placu Opatrzności Bożej 18 - mówi zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Tomasz Szlaga, który dziś też jest w punkcie przy ul. Warszawskiej.

W dawnym Tesco rusza punkt wydawania i zbiórki darów - 17.03.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- W celu otrzymania numeru PESEL Ukraińcy powinni wypełnić formularz, który jest dostępny w punktach. Można go też pobrać ze strony internetowej urzędu, jest wersja językowa polska oraz ukraińska. Dodatkowo należy wykonać zdjęcie - takie samo jak do dowodu osobistego. Urząd Miejski dysponuje voucherami do uzyskania darmowego zdjęcia w pięciu zakładach fotograficznych w Bielsku-Białej. Po złożeniu wniosku wraz ze zdjęciem będą pobierane odciski palców od osób powyżej 12. roku życia - dodaje Szlaga.

Warto dodać, że Bielsko-Biała nadal pomaga nie tylko uchodźcom, ale także osobom, które pozostały na Ukrainie. 18 marca kolejna, trzecia już ciężarówka darów dla Ukrainy wyjechała z Bielska-Białej, z punktu zbiórki w centrum logistycznym Panattoni przy ul. ks. Józefa Londzina 106. Na transport składały się - odzież, środki higieny i czystości oraz żywność od bielszczan i firm - w sumie ponad 20 ton na 30 paletach. Wszystko trafi do Lublińca, do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, skąd pojedzie bezpośrednio do ogarniętej wojną Ukrainy.Zasady wydawania artykułów spożywczych, odzieży, środków higieny i czystości:
punkt zbiórki darów dla Ukrainy
Bielsko-Biała, ul. Warszawska 180 (dawny pawilon Tesco)
  • z pomocy skorzystać może każda osoba, która poświadczy swój przejazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego 2022 roku;
  • pomoc jest przekazywana osobom potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub/oraz zestawów odzieży, środków higieny i czystości i innych artykułów (podstawowe środki medyczne, latarki, świeczki, itp.);
  • forma pomocy żywnościowej - jedna paczka dla jednej osoby. paczka żywnościowa to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3, maksymalnie 7 na osobę) składająca się z różnych rodzajów artykułów spożywczych wydawanych jednorazowo (np. makaron, kasza, konserwy, woda mineralna, mleko, słodycze);
  • w celu ograniczenia marnowania żywności, minimalny limit pomocy żywnościowej wynosi 1 paczkę na osobę, a maksymalny limit to 2 paczki na osobę;
  • przy rozdzielaniu darowizn w postaci odzieży, środków higieny i czystości oraz innych artykułów - celem równomiernej dystrybucji oraz zapewnienia wsparcia jak największej liczby osób - mogą zostać ustalone limity wydawania maksymalnej liczby artykułów na osobę.


ПРАВИЛА ВИДАЧІ ЇЖА, ОДЯГ,
ЗАХОДИ З ГІГІЄНИ ТА ЧИСТОТИ
ПУНКТ ПРИЙМАННЯ ПОДАРУНКІВ ДЛЯ УКРАЇНИ
Bielsko-Biała, ul. Warszawska 180 (dawny pawilon TESCO)

- Допомогою може скористатися будь-яка особа, яка підтвердить своє прибуття до Польщі з України після 24 лютого 2022 року.
- Допомога надається нужденним у вигляді продуктових пакетів та/або комплектів одягу, засобів гігієни та прибирання та інші предмети (основні медичні засоби, ліхтарики, свічки тощо).
- Форма продовольчої допомоги - 1 пакет на 1 особу. Харчовий пакет це мінімум кілька продуктів (принаймні 3, макс 7 на особу), що складається з різних видів харчових продуктів, що видаються за раз (наприклад, макарони, рис, крупа, консерви, мінеральна вода, молоко, солодощі тощо)
- З метою обмеження харчових відходів мінімальний ліміт продовольчої допомоги - 1 пакет на особу, максимальний - 2 упаковки. на людину.
- При розподілі пожертв у вигляді одягу, засобів гігієни та прибирання та інших статей, обмеження можуть бути встановлені на одну особу - щоб забезпечити рівномірний розподіл і надати підтримку якомога більшій кількості людей.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj