bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2022
  • wyświetleń: 857

W Bielsku-Białej rozmawiano o współpracy przygranicznej

O współpracy, bezpieczeństwie i nowej perspektywie finansowej funduszy transgranicznych rozmawiano 14 marca w Bielsku-Białej. W mieście obyło się spotkanie przedstawicieli samorządów terytorialnych pogranicza Polski, Czech i Słowacji zrzeszonych w ramach euroregionów z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą. Jako prezes stowarzyszenia Region Beskidy w spotkaniu wziął udział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

puda
W Bielsku-Białej rozmawiano o współpracy przygranicznej · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Jednym z najważniejszych punktów spotkania były rozmowy na temat nowej perspektywy finansowej funduszy transgranicznych INTERREG w latach 2021-2027. Minister Grzegorz Puda nie ukrywał, że z pewnością będzie ona trudniejsza niż 2014-2020. Zapewniał też, że polski rząd szuka rozwiązań dla obszarów przygranicznych, aby samorządom łatwiej było wykorzystywać unijne pieniądze.

- Jednym z pomysłów jest zmniejszanie kwoty wkładu własnego, tak aby mniejsze miejscowości, które bardzo często mają problemy budżetowe, mogły korzystać ze środków europejskich. Zwróciłem się już w tej sprawie do Komisji Europejskiej i czekam na zgodę z jej strony, aby można było podjąć działania w sprawie - mówił minister.

Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej czeka na decyzję Komisji Europejskiej również w innej kwestii. Po wniosku resortu europejski organ wstrzymał finansowanie środków na współpracę pomiędzy Polską a Białorusią i Polską a Rosją.

puda
W Bielsku-Białej rozmawiano o współpracy przygranicznej · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


- Można to potraktować jako sankcje wobec Władimira Putina, który najechał Ukrainę i naszej zgody, z pewnością, na takie działania nie ma. Środki są wstrzymane i w tej chwili czekamy na zgodę komisji, aby można było je wykorzystać właśnie po to, by pomagać Ukraińcom - tym, którzy będą przyjeżdżali do Polski, i tym, którzy już są w naszym kraju - mówił G. Puda. - Ciężko mówić o konkretnej kwocie, ponieważ to pieniądze z dwóch źródeł. Kalkulujemy teraz, jaka to mogłaby być pomoc. Jedno źródło to budżet naszego państwa, drugie to fundusze europejskie - dodał minister.

Grzegorz Puda podkreślał również, że w Komisji Europejskiej widać dużą chęć pomocy i możliwości przekierowania tych środków finansowych.

- Osobiście liczę na to, że w ciągu tygodnia, najpóźniej przyszłego, decyzja będzie ogłoszona - powiedział.

Do tej pory Region Beskidy bardzo prężnie działał w obszarze przygranicznym. Świadczą o tym chociażby statystyki mijającej perspektywy finansowej. Jak poinformował dyrektor biura stowarzyszenia Region Beskidy Marcin Filip, do tej pory w perspektywie 2014-2020 w Euroregionie Beskidy zakontraktowano 189 mikroprojektów na kwotę blisko 5,5 miliona euro.

- Zaznaczenia wymaga fakt, że liczba ta jest wciąż otwarta, ponieważ nie zakończyliśmy jeszcze prac nad tym okresem programowania - dodał M. Filip.

puda
W Bielsku-Białej rozmawiano o współpracy przygranicznej · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


W ramach funduszy transgranicznych w Bielsku-Białej w ostatnim czasie powstała i stanęła kolejna rzeźba na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała - Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców z bajki Porwanie Baltazara Gąbki.

Mikrofundusz pozwolił na zbudowanie szeregu narzędzi promocyjnych dla Polskiej Marki Turystycznej Beskidy, co wymiernie przekłada się na jakość obsługi turystycznej i tym samym zwiększenia odświeżalności naszego miasta i regionu.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.