bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 marca 2022
  • wyświetleń: 798

[FOTO] "Halny nad hałdami" w Książnicy Beskidzkiej

10 marca w Książnicy Beskidzkiej odbyła się promocja książki pt. Halny nad hałdami. Górale z pomocą dla powstańców śląskich. Książka jest pierwszą publikacją traktującą tak obszernie o zaangażowaniu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny, a nawet Podhala, w niepodległościowym zrywie Ślązaków z lat 1919-1922.

"Halny nad hałdami" w Książnicy Beskidzkiej - 10.03.2022 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM BB


Jest to kolejna pozycja wypełniająca lukę w poznawaniu naszej lokalnej historii wpisanej w trzy powstania śląskie. Bodźcem do stworzenia tej publikacji były obchody 100-lecia powstań śląskich.

Autorami książki są Krzysztof Kiereś, Adam Kitkowski, Lech Krzyżanowski, Władysław Motyka, Miłosz Skrzypek i Józef Stec. Jej pomysłodawcą był Władysław Motyka, który opisał powstańców z szeroko rozumianej Żywiecczyzny. Wprowadzenie do publikacji napisali wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego: prof. Lech Krzyżanowski i prof. Miłosz Skrzypek. Pierwszy opisał udział Polaków w zmaganiach o Górny Śląsk, a drugi przedstawił kwestie śląskie po I wojnie światowej.

Dla lokalnej historii szczególnie cenny jest rozdział przygotowany przez Józefa Steca prezentujący sylwetki powstańców z Buczkowic. Krzysztof Kiereś pisał o powstańcach wywodzących się z Trójwsi Beskidzkiej, a Adam Kitkowski poruszył mało znany wątek udziału górali z Podhala w III powstaniu śląskim.

Wydawcą książki jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.