bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 marca 2022
  • wyświetleń: 1126

Osiedla wnioskują o budowę hali sportowej

Chcą budowy wielofunkcyjnego obiektu sportowego, z basenem, boiskami i zapleczem klubowym. Do władz Bielska-Białej trafił apel przewodniczących pięciu osiedli. Jak podkreślają jego sygnatariusze, północno-wschodnie dzielnice miasta są „najuboższe w rozbudowane obiekty sportowe”.

hala sportowa
Osiedla wnioskują o budowę hali sportowej · fot. Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com


- Żyjemy aktualnie innymi sprawami, ale musimy też pamiętać o naszym najbliższym otoczeniu, myśleć o jego rozwoju na lata do przodu. Dlatego wspólnie z przewodniczącymi pięciu rad osiedli złożyliśmy na ręce pana prezydenta Jarosława Klimaszewskiego pismo z prośbą o uwzględnienie w planach rozwoju miasta sportowego obiektu wielofunkcyjnego, z lokalizacją w dzielnicach północno-wschodnich - poinformowała Anita Szymańska, przewodnicząca Rady Osiedla Hałcnów.

Chodzi o osiedla: Hałcnów, Biała Północ, Biała Krakowska, Komorowice Śląskie i Komorowice Krakowskie.

Jak wyjaśniła, podczas gdy konsultowana jest Strategia Rozwoju Miasta do 2030 roku, zauważono, że wspomniane dzielnice są najuboższe w rozbudowane obiekty sportowe i większe, niż place zabaw i przyszkolne boiska, tereny rekreacyjne.

- Większość z tego typu obiektów znajduje się w centralnej i południowej części miasta. W naszych pięciu dzielnicach, przemysłowych i po terenach wiejskich mieszka niemal 30 tys. Ludzi, którzy od dawna mówią o potrzebie takiego obiektu. Dotychczas argumentem przeciwko była nieekonomicznośc przy budowie tylko dla jednej dzielnicy. Dlatego postanowiliśmy przygotować wspólne wystąpienie - podkreśla przewodnicząca.

W dokumencie czytamy:

My, niżej podpisani Przewodniczący Rad Osiedli, znajdujących się w północno-wschodniej części Bielska-Białej — działając w imieniu mieszkańców naszych osiedli — zwracamy się o uwzględnienie w długoletnich planach miasta budowy wielofunkcyjnego obiektu sportowego, z basenem, boiskami i zapleczem klubowym, który dedykowany byłby do obsługi mieszkańców tej części miasta.

Obecnie społeczeństwa przywiązują coraz większą wagę do aktywnej rekreacji. Mamy na terenie miasta piękne trasy rowerowe na stokach gór, mamy obiekt sportowo-rekreacyjny na stoku Dębowca, mamy coraz liczniejsze niewielkie place zabaw, rewitalizacji podlegają tereny parkowe. Większość z tych inwestycji jest lub powstaje poza północno-wschodnimi dzielnicami Bielska-Białej.

Zauważamy, że nasze dzielnice są najuboższe w obiekty przeznaczone do sportu i rekreacji. Największe ich skupisko występuje w centralnej i południowej części naszego miasta — co ilustruje mapka, przygotowana na bazie ogólnodostępnych informacji. Tymczasem dzielnice, które reprezentujemy są albo terenami przemysłowymi, albo porolniczymi, poprzeplatanymi zabudową mieszkaniową i poprzecinane obecnie i w przyszłości (Droga S l i Beskidzka Droga Integracyjna) pasmami dróg ekspresowych. Ze względu na zagęszczającą się zabudowę i coraz większą liczbę mieszkańców osiedlających się poza centrum miasta, brak tego typu obiektu jest bardzo odczuwalny. Mieszkańcom naszych osiedli łatwiej jest dojechać do Czechowic-Dziedzic czy do Kóz (z których korzystają rekreacyjnie jak i podczas zajęć w szkółkach pływackich), niż przez centrum Bielska-Białej dotrzeć np. do basenów położonych po drugiej stronie miasta.

Na terenie Hałcnowa, Komorowic Śląskich, Komorowic Krakowskich, Białej Północ i Białej Krakowskiej mieszka niemal 30 tysięcy osób, co stanowi prawie 20% wszystkich mieszkańców miasta. Ta część mieszkańców pozbawiona jest np. rozbudowanych terenów sportowo-rekreacyjnych (takich jak Bulwary w Straconce czy Błonia), brak tutaj basenu, o który od wielu lat wnioskują mieszkańcy czy chociażby pełnowymiarowego boiska wielofunkcyjnego z zapleczem sportowym, bieżnią etc.

Zdajemy sobie sprawę, że tego typu obiekt byłby nieekonomiczny, gdyby był dedykowany dla obsłużenia potrzeb mieszkańców tylko jednej dzielnicy — dlatego występujemy wspólnie, ponieważ widzimy sens w ulokowaniu np. basenu z obiektami infrastruktury zewnętrznej (boisko, bieżnia) i pomieszczeniami klubowo-rekreacyjnymi w miejscu, które komunikacyjnie mogłoby być łatwo dostępne dla mieszkańców naszych dzielnic. Nie wskazujemy konkretnej lokalizacji, która powinna zostać wyłoniona w drodze analizy zasobów miasta.

Rozumiemy też, że tego typu obiekt nie może powstać w krótkim czasie i wymaga sporych nakładów finansowych — dlatego prosimy, aby przewidzieć dla niego miejsce w długoletnich planach rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej naszego miasta, i rozpocząć działania zmierzające do jego powstania już teraz
.


Apel podpisali: Rada Osiedla Hałcnów - Anita Szymańska, Rada Osiedla Biała Północ - Paweł Kanik, Rada Osiedla Biała Krakowska - Izabela Sumera, Rada Osiedla Komorowice Śląskie - Rymwid Mikulski oraz Rada Osiedla Komorowice - Krakowskie Marek Móll.

Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.