bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 marca 2022
  • wyświetleń: 871

Oszuści nie dają za wygraną. W tym tygodniu kilka przypadków

Policjanci z KMP w Bielsku-Białej informują o kolejnych próbach oszustw, do których dochodzi w naszym mieście. W tym tygodniu bielscy mundurowi poinformowali już o trzech tego typu sytuacjach.

senior, telefon, oszustwo
Oszuści nie dają za wygraną. W tym tygodniu kilka przypadków · fot. pixabay.com


O pierwszej z prób oszustwa policjanci z bielskiej komendy informowali w poniedziałek, 28 lutego, o czym pisaliśmy tutaj. W ten dzień, kilka minut po godzinie 13.00, do 87-letniego bielszczanina zadzwonił oszust podający się za policjanta. Twierdził, że syn seniora miał wypadek i potrzebuje znacznej ilości gotówki, żeby wykupić się od odpowiedzialności karnej. Na szczęście senior nie dał się oszukać.

Do kolejnej próby oszustwa doszło we wtorek, 1 marca. - Oszustka zadzwoniła do pary seniorów tuż przed godziną 12.00 i podała się za ich córkę. Roztrzęsionym głosem prosiła o finansową pomoc, twierdziła, że spowodowała śmiertelny wypadek i teraz potrzebuje znaczną sumę pieniędzy, aby zapłacić kaucję za swoje uwolnienie. Niestety seniorzy dali się oszukać i przekazali rzekomemu znajomemu córki kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawę wyjaśniają śledczy z trzeciego komisariatu - relacjonuje asp. szt. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej.

Do kolejnej próby oszustwa doszło także wczoraj. - Oszustka, która zadzwoniła do mieszkanki miasta, podawała się za znajomych ich córki. Płaczliwym głosem prosiła o finansową pomoc, twierdziła, że kobieta spowodowała wypadek i teraz potrzebuje znaczną sumę pieniędzy, aby uwolnić się od odpowiedzialności. Na szczęście bielszczanka nie dała się zwieść oszustce. Jest to jednak kolejny tego rodzaju przypadek w ciągu ostatnich kilku dni. Sprawę wyjaśniają śledczy z drugiego komisariatu - informuje przedstawiciel bielskich stróżów prawa.

Mundurowi z KMP w Bielsku-Białej ostrzegają, że wszystkie powyższe sposoby są popularnymi metodami działania przestępców. Dlatego też mają kilka wskazówek dla mieszkańców, które publikujemy poniżej. Próby oszust można zgłaszać w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod numerem 47 85 712 55 lub 112.

PAMIĘTAJ!  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.


- Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki! - podkreślają mundurowi z Bielska-Białej.

Jak działają oszuści?  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

mp / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.