REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 28 lutego 2022
  • 5 marca 2022
  • wyświetleń: 4119

[FOTO] Diecezja pomaga uchodźcom. W sobotę marsz solidarności

Za nami:

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej pomaga uchodźcom na granicy polsko-ukraińskiej. Ponadto organizacja przygotowała dla nich, w swoich placówkach na terenie naszego regionu, 400 miejsc. W sobotę, 5 marca, odbędzie się "Międzyreligijny marsz solidarności z Ukrainą" wraz z modlitwą o pokój.

Wolontariusze diecezjalnej Caritas na granicy polsko-ukraińskiej - 02.03.2022 · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Środki opatrunkowe, leki dla jednej z parafii oraz żywność dla walczących w Kijowie żołnierzy znalazły się w dwóch transportach, które wyruszyły z diecezji bielsko-żywieckiej na Ukrainę. Jednocześnie przedstawiciele diecezjalnej Caritas pomagają uchodźcom w Przemyślu, rozdając im ciepłe posiłki.

Jak poinformował dyrektor diecezjalnej Caritas w Bielsku-Białej ks. Robert Kurpios, w placówkach beskidzkich przygotowano ponad 400 miejsc dla uciekinierów z Ukrainy. Dotąd schronienie otrzymało już 50 osób. Przedstawiciele diecezji pojechali też z kuchnię polową i rozdają ciepłe posiłki oraz słodycze w Przemyślu, blisko granicy.

- Do Caritasu cały czas zgłaszają się rodziny, które zadeklarowały, że przyjmą uchodźców do swoich domów, takich rodzin jest już ponad 50. Caritas odradza na własną rękę wyjazdy na granicę po uchodźców - zaznacza duchowny, wskazując m.in. na względy proceduralne.

Diecezja zapewnia, że w sprawie przyjmowania uchodźców współpracuje z Caritas diecezjalnym i ogólnopolskim oraz województwami: małopolskim i śląskim. Kilka dni temu do obsługi zbiórek rzeczowych oraz niesienia bieżącej pomocy na Podbeskidziu biskup ustanowił kilkunastu koordynatorów z różnych zakątków diecezji.

To nie jedyne działania diecezji na rzecz uchodźców z Ukrainy. W Środę Popielcową, która w tym roku przypadała 2 marca, po każdej mszy świętej przed kościołami diecezji została przeprowadzona „zbiórka do puszek”. Taka sama zbiórka odbyła się w niedziele, 27 lutego. - Na ten sam cel zostanie przekazana jałmużna wielkopostna księży posługujących w diecezji bielsko-żywieckiej. Obecnie prowadzona jest także zbiórka niezbędnych artykułów dla uchodźców - zaznaczył biskup Roman Pindel.

W specjalnym słowie do diecezjan w niedzielę, 27 lutego bp Pindel zachęcił do wytrwałej modlitwy o pokój oraz do podjęcia w tej intencji postu przynajmniej w Środę Popielcową. Poprosił również księży, „aby w tych trudnych dniach byli szczególnie dyspozycyjni, jeśli chodzi o gotowość udzielenia sakramentu spowiedzi”. Na Środę Popielcową zapowiedziano w mediach społecznościowych diecezji bielsko-żywieckiej transmisję modlitwy różańcowej z bp. Romanem Pindlem. Do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie w Środę Popielcową zachęcił wczoraj także papież Franciszek.Z kolei na sobotę, 5 marca zapowiedziano "Międzyreligijny marsz solidarności z Ukrainą" oraz modlitwę o pokój. Na wydarzenie zaprosił, za pośrednictwem mediów społecznościowych, biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

mp / bielsko.info

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj