Reklama

Wiadomości

  • 25 lutego 2022
  • wyświetleń: 4800

Konflikt na Ukrainie. Jest wniosek o wzmocnienie Obrony Cywilnej

Wojska rosyjskie weszły na terytorium Ukrainy. Trwa wojna. Z Polski płyną wyrazy solidarności z Ukraińcami. Pojawiają się także pytania, jak miasta, w tym Bielsko-Biała, przygotowane jest na ewentualne zagrożenie?

Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Ratusz
Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Ratusz · fot. UM Bielsko-Biała


Bielscy radni z klubu Niezależni.BB złożyli u prezydenta miasta wniosek dotyczący Obrony Cywilnej w związku z sytuacją na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

"Agresja rosyjska na Ukrainę to ostatni moment na wykonanie przeglądu sprzętu i wzmocnienie potencjału Obrony Cywilnej. W chwili obecnej nasze miasto nie posiada odpowiedniej liczby schronów i ukryć dla ludności cywilnej, a te które są - są często zaniedbane” - ostrzegają rajcy.

Jak dodali w swej interpelacji, miasto nie dysponuje także „odpowiednią ilością sprzętu ochronnego i ratunkowego, a ten który jest - jest często w złym stanie”.

- Wykonanie oznakowania schronów, ukryć dla ludności i miejsc ewakuacji, sprawdzenie sprzętu ratunkowego i przygotowanie do tworzenia nowych formacji OC jest w chwili obecnej koniecznością - podkreślają autorzy wniosku. - Dotychczasowe odpowiedzi, które otrzymywaliśmy na nasze monity w tej sprawie, były utrzymane w tonie uspokajającym, teraz jednak widać, że czas spokoju się skończył. W chwili realnego zagrożenia, jak i spodziewanej fali uchodźców z Ukrainy, nie wystarczą zapewnienia, potrzebne są natychmiastowe działania.

Ratusz jeszcze nie odniósł się do tej interpelacji. Do tematu wrócimy.

Według informacji przekazanych przez miasto w 2020 roku, w Bielsku-Białej znajdują się 103 budowle ochronne, które mogą pomieścić ponad 13 tysięcy mieszkańców (7,60 proc. ludności miasta). 25 budowli ochronnych rozmieszczonych jest na terenie zakładów pracy, 68 pod budynkami mieszkalnymi, 10 pod budynkami komunalnymi.

- Większość budowli ochronnych w mieście powstała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Właściciele, administratorzy oraz zarządcy obiektów znają lokalizację tych miejsc oraz posiadają klucze umożliwiające wejście do nich. Ewidencja schronów jest na bieżąco aktualizowana w porozumieniu z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na mocy upoważnienia prezydenta miasta budowle ochronne są systematycznie kontrolowane przez pracownika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego ds. obrony cywilnej - informował naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Adam Caputa. - Utrzymanie budowli ochronnych wiąże się z wysokimi kosztami. Właściciele budynków często rezygnują z utrzymywania tych obiektów oraz znajdujących się w nich urządzeń specjalnych w pełnej sprawności, co sprawia, że z roku na rok zmniejsza się ich wartość użytkowa i ochronna. Znaczny wpływ na taki stan rzeczy ma także brak przepisów prawa dotyczących utrzymania i finansowania budowli ochronnych - dodawał naczelnik Caputa.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.