bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 lutego 2022
  • wyświetleń: 5210

[FOTO] Spór płacowy w instytucjach kultury. Będzie strajk ostrzegawczy?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Pracownicy bielskich instytucji kultury walczą o wzrost płac. Na to jednak miasto nie może sobie pozwolić - jak argumentują urzędnicy - z powodu trudnej sytuacji finansowej, m.in. wzrostu opłat za utrzymanie instytucji. Związkowcy z „Solidarności” nie wykluczają, że dojdzie do strajku ostrzegawczego.

Reklama

Oflagowane placówki kultury w Bielsku-Białej · fot. Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"


Zawiązał się sztab protestacyjno-strajkowy „Solidarności” Teatru Polskiego, Teatru Lalek Banialuka i Książnicy Beskidzkiej. Jak podał Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, placówki te złączą swe działania, mające doprowadzić do podwyżek płac pracowników.

Jak podają związkowcy z podbeskidzkiej „Solidarności”, Teatr Polski, Teatr Lalek Banialuka oraz Książnica Beskidzka to placówki podległe gminie Bielsko-Biała.

We wszystkich tych placówkach od dłuższego czasu trwa spór płacowy. W tej chwili zakończyły się tam rokowania i podpisane zostały protokoły rozbieżności. Związkowcy postanowili zjednoczyć swe siły, by wspólnie wywalczyć poprawę wynagrodzeń dla pracowników. W skład sztabu weszli przewodniczący Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” wszystkich trzech placówek oraz przedstawiciele Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”’ - czytamy we wpisie.

Jak wyjaśnia naszemu portalowi Andrzej Madyda, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, spór zbiorowy według ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych może dotyczyć wyłącznie spraw dotyczących warunków pracy i wynagrodzeń.

- Prowadzone spory dotyczą części wzrostu wynagrodzeń. Zgłoszone żądania Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność dotyczą wyłącznie spraw płacowych. Powołany Sztab Protestacyjno-Strajkowy jest formą zorganizowania podmiotów związkowych mających na celu wspólne i ujednolicenie działania na rzecz wyegzekwowania postulatów - poinformował.

Dodał, że pierwszą decyzją jest oflagowanie zakładów pracy.

- Zakończył się pierwszy etap sporu to jest rokowania, negocjacje. Brak oczekiwanych rozstrzygnięć i podpisanie protokołów rozbieżności pozwalają wystąpić o mediatorów. Komisje Zakładowe, które są w sporze zbiorowym, wystosują stosownymi pismami do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wyznaczenie mediatorów z listy ministerstwa. Mediatorzy określą terminy sesji mediacyjnych w poszczególnych podmiotach - zaznaczył przewodniczący sztabu.

Żądania płacowe są zróżnicowane - od kwoty 500 zł do kwoty 1100 zł brutto na każdego zatrudnionego pracownika.

- Protokoły rozbieżności są wynikiem braku propozycji podwyżek wynagrodzeń, stawek osobistego zaszeregowania. Na przełomie roku zostały wypłacone jednorazowe premie, które były zróżnicowane w poszczególnych jednostkach a przesłanką ich wypłaty były oszczędności w funduszu płac z działalności finansowej wspomnianych podmiotów w okresie 2021 roku. Dalsze postępowanie będzie uzależnione od wyników mediacji. Brak pozytywnych rozstrzygnięć mediacyjnych pozwala na przeprowadzenie dwugodzinnego godzinnego strajku ostrzegawczego - podkreśla Madyda.

Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przyznaje w rozmowie z portalem bielsko.info, że pracownicy instytucji kultury oczekują wzrostu wynagrodzeń.

- Związek Zawodowy „Solidarność” wszedł w procedurę sporu zbiorowego z dyrekcjami wspomnianych jednostek i po zakończeniu negocjacji, w których nie osiągnięto porozumienia, ponieważ dyrektorzy nie byli w stanie spełnić oczekiwań płacowych pracowników, przystąpił do akcji protestacyjnej. Na drodze do rozwiązania sporu stoi trudna sytuacja finansowa miasta spowodowana m.in. niekorzystnymi dla samorządów zmianami w systemie podatkowym. Nie bez znaczenia jest tu także gwałtowny wzrost kosztów utrzymania instytucji miejskich, nie tylko kulturalnych, w związku ze znacząca podwyżką cen energii i ogrzewania - wyjaśnił przedstawiciel Ratusza.

Podkreślił jednak, że władze Bielska-Białej „czynią starania, aby zapewnić środki na podwyżki, ale w związku z problemami opisanymi powyżej nie jest to łatwe i może się wiązać z koniecznością wprowadzenia oszczędności w innych obszarach działania miasta”.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj