Wiadomości
- 18 lutego 2022
- wyświetleń: 2706
Członkowie bielskiej Rady Miejskiej w obronie Marcina Litwina
Podczas czwartkowej sesji członkowie Rady Miejskiej w Bielsku-Białej nie wyrazili zgody na rozwiązanie stosunku o pracę radnego Marcina Litwina, który jest pracownikiem Śląskiej Komendy Wojewódzkiej OHP. Rajcy po zapoznaniu się z całością sprawy uznali, że ta decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę ma związek z wykonywaniem przez Marcina Litwina mandatu radnego i może być motywowana politycznie.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, 21 grudnia 2021 roku do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wpłynęło pismo Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy z 16 grudnia ubiegłego roku zawierające wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z zatrudnionym na podstawie powołania pracownikiem - Marcinem Litwinem, będącym jednocześnie radnym Rady Miejskiej Bielska-Białej.
- Pismem z dnia 10 stycznia 2022 roku Przewodniczący Rady Miejskiej, wskazując na „bardzo lakoniczne uzasadnienie”, zwrócił się do Komendanta Głównego o przedstawienie szerszej argumentacji uzasadniającej wniosek, informując, że wskazanie merytorycznych przyczyn pozwoli na sprawne przeprowadzenie procedury przez komisje Rady i na sesji Rady, w tym uniknięcie politycznie motywowanej dyskusji. W piśmie z 18 stycznia (przesłanym drogą elektroniczną) Komendant Główny przedstawił dodatkowe wyjaśnienia podnosząc m.in., że podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia niezwiązane z wykonywaniem mandatu radnego - czytamy w projekcie uchwały.
Wspomniane pismo przewodniczący Rady Miejskiej skierował 19 stycznia do Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności Rady Miejskiej (KBiS), jako komisji merytorycznie właściwej. Komisja po rozpoznaniu sprawy, a w szczególności po wysłuchaniu wyjaśnień radnego na posiedzeniu 15 lutego, zarekomendowała Radzie Miejskiej podjęcie uchwały nie wyrażającej zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Marcinem Litwinem.
- U podstaw niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Marcinem Litwinem legły następujące ustalenia brak było obiektywnych i merytorycznych podstaw do kwestionowania prawidłowego wykonywania przez radnego obowiązków zawodowych, a jego praca w OHP nie kolidowała z wypełnianiem obowiązków w Radzie Miejskiej Bielska-Białej. Argument wnioskodawcy o ogólnej, negatywnej ocenie działań Śląskiej Komendy OHP w Katowicach; kierunkach jej działalności nie wpisujących się w pełni w kanon działań Ochotniczych Hufców Pracy oraz odmiennej koncepcji merytorycznego rozwoju jednostki, którą kierował radny, jest niewiarygodny z uwagi na brak jakiegokolwiek śladu popierającego taki zarzut tj. np. negatywnej oceny przedłożonych dokumentów oraz sprawozdań, niewykonania jakiegokolwiek polecenia, odbycia rozmowy dyscyplinującej, upomnienia czy nagany w aktach pracownika - dodają autorzy dokumentu.
Jak czytamy dalej w uchwale, "kolejny argument o powierzeniu stanowiska radnemu na podstawie aktu powołania, co zdaniem wnioskodawcy daje pracodawcy większą dowolność w rozwiązaniu z nim stosunku pracy oraz w znacznie mniejszym stopniu chroni go niż osobę pracującą na umowie o pracę, jest z punktu widzenia przepisów prawa bezzasadny". Ponadto "przytoczony argument o braku pozbawienia radnego możliwości zarobkowania gdyż jest on urlopowanym bezpłatnie pracownikiem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na stanowisku „Specjalisty ds. BDO oraz pozyskiwania środków zewnętrznych”, nie ma prawnego uzasadnienia".
Jak zwracają uwagę autorzy uchwały, "z wniosku Komendy Głównej OHP wynika ponadto, że uzasadnieniem rozwiązania stosunku pracy z radnym jest chęć zatrudnienia innej osoby. Taki argument jako naruszający trwałość stosunku zatrudnienia w instytucji publicznej nie zasługuje na uwzględnienie".
- Z uwagi na powyższe nie można wykluczyć, że wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę ma związek z wykonywaniem przez Pana Marcina Litwina mandatu radnego i może być motywowany politycznie - podkreślili radni którzy na koniec dodali, że "uwzględniając nawet przywołany przez Wnioskodawcę w orzecznictwie Sądu Najwyższego 30-dniowy termin rozpatrzenia wniosku przez jednostkę samorządu terytorialnego, upływa on dopiero 17 lutego 2022 roku gdyż jest liczony od dnia uzupełnienia wniosku, tj. od 18 stycznia 2022 roku".
ZOBACZ TAKŻE

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej przyjęto kluczowe sprawozdania służb

Sprawozdanie z prac Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Schronienie znajdzie 7 procent bielszczan

Za granicą trwa wojna. Czy bielszczanie są chronieni?

Dodatkowy termin na zgłaszanie kandydatów do Rad Osiedli w Bielsku-Białej

Przyszłość działań przeciwpowodziowych: posiedzenie komisji w Bielsku-Białej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.