Wiadomości

  • 16 lutego 2022
  • wyświetleń: 1139

Jak często zmieniać podłoża roślinom?

Materiał partnera:

Rośliny doniczkowe stanowią niesamowitą ozdobę każdego pomieszczenia. Dodają mu życia, a zieleń doskonale prezentuje się w połączeniu z niemal wszystkimi typami wystrojów. Aby kwiaty dobrze rosły i były piękne przez cały rok, należy jednak odpowiednio o nie zadbać. Każda odmiana ma inne wymagania, między innymi ziemię, którą trzeba co jakiś czas wymieniać. W tym artykule podpowiemy, jak często zmieniać podłoża roślinom.

Jak często zmieniać podłoża roślinom?


Od czego zacząć zmienianie podłoża roślinom?



Zanim zabierzemy się za przesadzanie rośliny do świeżej ziemi i nowej doniczki, powinniśmy mieć na uwadze jej preferencje i wymagania. Większość kwiatów nie potrzebuje takiego zabiegu co roku, jednak często nie powinniśmy używać do tego zwykłego uniwersalnego podłoża. Chociaż dla znacznej części będzie ono odpowiednie i możemy je tanio kupić w wielu sklepach, należy pamiętać, że niektóre gatunki nie będą w nim dobrze rosły. Przed przesadzaniem trzeba więc zaopatrzyć się w odpowiednią ziemię oraz doniczkę, w której roślina będzie miała wystarczająco dużo miejsca.

Jak często zmieniać podłoża roślinom?



Dla większości roślin odpowiedni czas na przesadzanie to przełom lutego i marca, ponieważ zazwyczaj jeszcze wtedy nie kwitną, dlatego jest większa szansa, że dobrze odnajdą się w nowym podłożu. Jeśli jednak zauważasz, że kwiat wypuszcza pąki, poczekaj, aż przekwitną, po czym odetnij kwiatostany, aby niepotrzebnie nie formowały się nasiona i przenieś roślinę do nowej ziemi i doniczki.

Czasami jednak niezbędne jest przesadzenie kwitnącej lub owocującej rośliny. Dzieje się tak wtedy, gdy zaczyna ona gnić. Może to nastąpić na skutek przelania. Wtedy, aby uratować kwiat, trzeba jak najszybciej przenieść go do świeżej ziemi i pozbyć się chorych korzeni.

Jak często zmieniać podłoża roślinom? Choć dla każdego gatunku częstotliwość może być inna, w przypadku młodych roślin zaleca się przesadzanie do roku, ponieważ znajdują się one w fazie intensywnego wzrostu, dlatego ziemia szybko staje się jałowa, a doniczka za mała. Jeśli chodzi o starsze rośliny, uniwersalnym wyjściem jest przenoszenie ich co dwa lub trzy lata.

O czym należy pamiętać?



Istnieje kilka złotych zasad, dzięki którym rośliny będą dobrze rosły. Pierwszą z nich jest zadbanie o odpowiednią ziemię. Oczywiste jest, że podłoże dla storczyków różni się od podłoża dla kaktusów czy paproci. Uzależnione jest to od warunków, w jakich naturalnie występują. Wielkość doniczki także gra dużą rolę. Korzenie nie będą miały miejsca, aby się rozwijać, jeśli naczynie będzie za małe. Inne rośliny, na przykład amarylisy, nie przepadają za zbyt dużymi doniczkami, optymalnym rozwiązaniem jest więc zwiększanie rozmiaru o 2-3 centymetry.

Powiedzieliśmy już na temat konieczności zmieniania podłoża do roślin. Istnieją jeszcze inne sytuacje, w których roślinę trzeba przesadzić jak najszybciej: kiedy niedawno ją kupiliśmy lub otrzymaliśmy oraz gdy korzenie wychodzą przez otwory w doniczce. W pierwszym przypadku nie wiemy, w jakim stanie jest niewidoczna część rośliny, więc warto na wszelki wypadek zmienić jej podłoże, w drugim natomiast mamy do czynienia z rośliną, która ma za mało miejsca na prawidłowy rozrost, dlatego powinniśmy zapewnić jej dogodne do tego warunki.