bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 lutego 2022
  • 17 lutego 2022
  • wyświetleń: 2540

Jednogłośna decyzja radnych ws. dotacji na remonty zabytków

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej bielscy radni jednogłośnie zadecydowali za przyznaniem dotacji na remonty zabytkowych budynków. Rozpatrywano pięć projektów uchwał w tej sprawie. Środki trafią m.in. do rzymskokatolickiej parafii katedralnej pw. św. Mikołaja i parafii ewangelicko-augsburskiej w Bielsku trafią dotacje miejskie.

Reklama

pocztowkazbielska,bielskobiala,bielsko,podbeskidzie,staryrynek,kościółśwmikołaja,lovebb,fotodn
Jednogłośna decyzja radnych ws. dotacji na remonty zabytków · fot. @jm.maslowski. Życzymy Wam wspaniałego dnia!


Według projektu uchwały rzymskokatolicka parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej otrzyma 300 tysięcy złotych dotacji celowej na wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji budynków plebanii przy pl. św. Mikołaja 15 i 16. Budynki wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych pod pozycją A/835/2021. Wysokość dotacji stanowi 50% nakładów koniecznych na wykonanie remontu konserwatorskiego, a kwotę dotacji zabezpieczono w budżecie miasta Bielska-Białej na 2022 rok na realizację zadań Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Scalone budynki przy Placu św. Mikołaja 15 i 16 w Bielsku-Białej są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych pod pozycją A/835/2021 jako plebania rzymskokatolicka katedry pw. Św. Mikołaja. Zespół dwóch połączonych domów powstał w XVIII wieku z wykorzystaniem wcześniejszych budynków średniowiecznych, przebudowany po pożarze miasta z początku XIX w. Dofinansowanie będzie dotyczyło prac polegających na remoncie konserwatorskim elewacji budynków. Remont ma na celu poprawę stanu technicznego jak i estetyki obiektów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie katedry, zlokalizowanych w obrębie Bielskiej Starówki - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Z kolei 350 tysięcy złotych dotacji celowej trafi do parafii ewangelicko-augsburskiej w Bielsku na wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie pokrycia i ociepleniu poddasza budynku oświatowego - Dawnej Szkoły Żeńskiej w Bielsku-Białej przy pl. Marcina Lutra 7. Budynek także wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych, jako element całego założenia tzw. Bielskiego Syjonu, pod pozycją A-122/04. Wysokość dotacji stanowi 56% nakładów koniecznych na wykonanie remontu konserwatorskiego. Wspomnianą kwotę także zabezpieczono w budżecie Bielska-Białej na 2022 rok.

- Budynek Dawnej Szkoły Żeńskiej przy pl. Marcina Lutra 7 w Bielsku-Białej stanowi element całego założenia tzw. Bielskiego Syjonu wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych pod pozycją A-122/04. Zbudowany w latach 1896 - 1897 dla ewangelickiej szkoły żeńskiej wg. projektu Moritza Thiena z utrzymaniem stylistyki historyzmu. Dofinansowanie będzie dotyczyło prac związanych z wymianą pokrycia dachowego i ociepleniem poddasza budynku szkoły. Prace te przyczynią się do poprawy stanu technicznego i estetyki budynku zabytkowego mającego bardzo duże znaczenie dla społeczności ewangelickiej w Bielsku-Białej - wyjaśniają autorzy uchwały w jej uzasadnieniu.

Podczas dzisiejszej sesji bielskiej Rady Miejskiej rozpatrzone zostały także inne uchwały na udzielenie dotacji celowych na remonty zabytkowych budynków. Dotyczą one nieruchomości przy ul. Zamkowej 8 na wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji, sieni i klatki schodowej oraz izolacji ścian fundamentowych kamienicy posadowionej na tej nieruchomości; przy ul. Ratuszowej 2 na wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji, sieni i klatki schodowej oraz izolacji ścian fundamentowych kamienicy posadowionej na tej nieruchomości oraz przy pl. Wolności 5 na wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji frontowej i dachu kamienicy posadowionej na tej nieruchomości.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.