Reklama

Wiadomości

  • 20 lutego 2022
  • wyświetleń: 3409

To właściciel ma zadbać o stan techniczny kamienicy

Wracamy do tematu bielskich kamienic, których stan może zagrażać zdrowiu a nawet życiu mieszkańców. Po katastrofie budowlanej, jaka miała miejsce w Bielsku-Białej na początku roku, pojawiły się bowiem obawy co do stanu technicznego leciwych budynków.

Interwencja służb ratunkowych przy ul. Celnej - 03.01.2022
Interwencja służb ratunkowych przy ul. Celnej - 03.01.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Przypomnijmy, W poniedziałek, 3 stycznia służby ratunkowe zostały wysłane na ulicę Celną w Bielsku-Białej. Zawaliła się tam zewnętrzna ściana kamienicy, znajdująca się od strony podwórka. Budynek groził zawaleniem. Zdarzenie zakwalifikowano jako katastrofę budowlaną. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Po tym wydarzeniu pojawiły się głosy w sprawie zabezpieczenia bielskich kamienic. Szereg pytań w tej sprawie skierował do władz miasta radny Janusz Buzek. - Zdarzenie przypomniało, że stan techniczny licznych budynków stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców - zaznaczył.

Poprosił o informacje, co Zakład Gospodarki Mieszkaniowej robi, by dozorować stan będących jego własnością budynków, oraz co miasto może zrobić, aby wzywać właścicieli pozostałych do usuwania zagrożeń wynikających ze złego stanu budynków?

Jak poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, jako zarządca budynków będących własnością gminy, poddaje obiekty budowlane okresowym i doraźnym kontrolom ich stanu technicznego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Z kolei Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bielska-Białej poinformował portal bielsko.info, że w przypadku złożenia do PINB zgłoszenia o złym stanie technicznym budynku, organ ten podejmuje konieczne działania tj. przeprowadza kontrole oraz w razie konieczności nakazuje wykonanie niezbędnych zabezpieczeń obiektu.

- Co do stanu technicznego kamienic wpisanych do Rejestru Zabytków kompetencje w tym zakresie posiada Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Bielsku-Białej - wyjaśniła Maria Przybyła, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bielska-Białej.

Jak dodała, w ostatnich trzech miesiącach inspektorat wydał jedną decyzję nakazującą zabezpieczenie budynku pustostanu, wpisanego do Rejestru Zabytków. - Ponadto informujemy, że zgodnie z przepisami art. 61 ustawy Prawo budowlane to właściciel lub zarządca obiektu odpowiada za stan techniczny budynku - przypomina Maria Przybyła.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.