
Wiadomości
- 7 lutego 2022
- wyświetleń: 2627
Co dalej z leśniczówką w Lipniku? Zabytek zostanie zabezpieczony
Nadleśnictwo Bielsko prowadzi prace zmierzające do wykonania niezbędnych zabezpieczeń obiektu „Starej leśniczówki” w Lipniku. Trwają one od października ubiegłego roku. Obecnie trwa etap wyłaniania wykonawcy dla tego zadania.

- Naszą intencją było fizyczne rozpoczęcie najpilniejszych prac zabezpieczających w okresie poprzedzającym zimę. Okazało się jednak, iż uzyskanie od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pozwolenia na budowę oraz dokonanie innych niezbędnych uzgodnień zajęło nieco więcej czasu niż przewidywaliśmy. Dlatego dopiero z końcem ubiegłego roku byliśmy formalnie gotowi do rozpoczęcia postępowania w sprawie wyłonienia wykonawcy tego zadania - mówi zajmujący się sprawą specjalista Jacek Jaroszewski.
- Obecnie trwa okres przyjmowania ofert od firm zainteresowanych podjęciem robót. Na dzień dzisiejszy wpłynęły już 2 oferty, dlatego najprawdopodobniej w tym tygodniu dojdzie do wyboru najkorzystniejszej z nich i podpisania umowy na wykonanie zaprojektowanych prac. W pierwszej kolejności przewidywane jest wykonanie najbardziej pilnych prac zabezpieczających konstrukcję budynku. Zabezpieczenie substancji budynku zgodnie z wykonanym na zlecenie Nadleśnictwa Bielsko projektem zostanie przeprowadzone w dalszej kolejności w miarę poprawy warunków atmosferycznych. Wszystkie prace muszą odbywać się z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa pracowników, co w tej sytuacji również będzie wymagało podjęcia specjalnych środków przewidzianych w projekcie zabezpieczenia budynku - dodaje Tomasz Gawęda z Nadleśnictwa Bielsko.
Oddany do użytku w 1884 roku obiekt „Starej leśniczówki” w Lipniku jest dziełem urodzonego w nieodległych Łodygowicach architekta Emanuela Rosta. Pierwotnie pełnił funkcję siedziby zarządu lasów oraz punktu gastronomiczno - usługowego dla turystów. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku budynek znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych i oprócz zlokalizowanych w nim kwater robotników leśnych użytkowany był przez różne podmioty (m.in. Szkołę Podstawową i Stowarzyszenie Lipnik) działające na rzecz społeczności lokalnej.
- Wpisanie obiektu w 2018 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego zintensyfikowało działania Nadleśnictwa Bielsko w sprawie znalezienia partnerów do przeprowadzenia rewitalizacji tego miejsca. Działania te dotychczas nie przyniosły wymiernych efektów, dlatego Nadleśnictwo zdecydowało o podjęciu prac zmierzających do zabezpieczenia obiektu przed dalszym niszczeniem wynikającym z braku bieżących napraw oraz braku możliwości jego użytkowania - wyjaśnia Gawęda.
- Przedłużające się procedury uzyskiwania prawomocnych pozwoleń na przystąpienie do prac spowodowały, iż nie udało się rozpocząć ich, tak jak planowano, przed nadejściem zimy. Najprawdopodobniej w tym tygodniu dojdzie do wyboru wykonawcy prac i podpisania stosownej umowy - podsumowuje przedstawiciel Nadleśnictwa Bielsko.
ZOBACZ TAKŻE

Nadleśnictwo Bielsko planuje zakup lasów i gruntów do zalesienia

17 kwietnia[FOTO] PKP Intercity obchodzi jubileusz. Nasze miasto odwiedzi specjalny pociąg

Historyczne ciekawostki: Spór o teatr?

Historyczne ciekawostki: 5. Beskiden Cup Rennen w Szczyrku z 1937 roku

Gorący tematOstatnie dni Księgarni Klimczok. "To było moje całe życie" - szczera rozmowa z właścicielką

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Wymazany ślad bialskiego geografa i historyka?
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
