bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 stycznia 2022
  • 31 stycznia 2022
  • wyświetleń: 6869

[FOTO] Archeolodzy na pl. Wojska Polskiego. Natrafili na stary ratusz

Już niebawem plac Wojska Polskiego zmieni swoje oblicze, a zasadniczym celem, jaki założono przy jego projektowaniu jest uczynienie tego miejsca terenem przyjaznym mieszkańcom i turystom. W jego obrębie pojawią się więc ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna i elektroniczny fortepian. Wszystkiego dopełni płożąca zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew usytuowane po wschodniej i zachodniej stronie placu.

Archeolodzy na pl. Wojska Polskiego. Natrafili na stary ratusz - 1.02.2022 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Zanim się to jednak pojawi, prowadzący inwestycję Miejski Zarząd Dróg zatrudnił zespół archeologów. - Ich zadaniem jest nadzór nad trwającymi właśnie pracami. Stała ich obecność w tym miejscu to wymóg Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż plac ze względu na swój historyczny charakter znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Zdaniem archeologa pełniącego funkcję kierownika badań archeologicznych, plac został poddany eksploracji i uprzątnięty już przed laty - jeszcze przed posadowieniem tu nawierzchni dotychczasowego parkingu oraz przed budową podziemnego szaletu miejskiego. Nie dziwi zatem, że poziom degradacji odkrywanej warstwy, wynikły z intensywności robót budowlanych prowadzonych w tym miejscu już od lat 40. XX wieku, jest znaczny - wyjaśnia MZD Bielsko-Biała.

- W trakcie prowadzonych na robót ziemnych, jedynie w północno-wschodniej części placu, natrafiono na fragmenty murów, być może, choć nie ma pewności - pozostałości po dawnym ratuszu lub innym budynku. Aktualnie trwa ustalanie wielkości obiektu. Ze względu na naturę i charakter prac archeologicznych, prowadzący je mają zamiar dowiedzieć się więcej i zinwentaryzować pozyskane informacje w przeciągu kilku miesięcy - dodaje Miejski Zarząd Dróg.

Wnioski z przeprowadzonych badań zostaną przedstawione w sprawozdaniu sporządzanym standardowo po zakończeniu nadzorów archeologicznych. Odbywa się to zawsze po zakończeniu wszystkich robót ziemnych na obszarze danej inwestycji.

mp / bielsko.info
źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.