Wiadomości

  • 24 stycznia 2022
  • wyświetleń: 681

Jak działa Blockchain Terra?

Materiał partnera:

Pośród mnożących się projektów stablecoinów, Terra, jest jedną z pierwszych sieci blockchain z czysto algorytmicznymi stablecoinami zbudowanymi dla handlu elektronicznego. Inteligentny ekosystem blockchain i stablecoinów Terra ma na celu zaoferowanie cyfrowego pieniądza nowej generacji.

Silesia


Terra oferuje kryptowaluty, które:
  • są łatwe do wypłacenia,
  • mają niskie opłaty za transakcje,
  • są natychmiastowo rozliczane,
  • oferują transakcje transgraniczne.


Okrzyknięta "Alipay (największy system płatniczy na świecie) na blockchainie", Terra może pochwalić się interfejsem bardziej przypominającym platformę fintech niż sieć stablecoin, pomimo faktu, że jej wewnętrzne funkcjonowanie wiąże się z technologią blockchain i kryptowalutami.

Rynek kryptowalut od dawna jest niestabilny, co utrudnia wykorzystanie kryptowalut jako środka wymiany. Nikt nie chce spłacać kredytu hipotecznego pieniędzmi, których wartość waha się codziennie o 10-20%. Terra ma na celu rozwiązanie tego problemu poprzez stworzenie stabilnego cenowo ekosystemu walut cyfrowych, umożliwiającego szybsze i tańsze transakcje cyfrowe.


Czym jest Terra?



Terra reklamuje się jako sieć płatności w blockchain nowej generacji, wykorzystująca stablecoiny i zasilana przez token LUNA. W kategoriach technicznych Terra jest protokołem blockchain opierającym się na smart-contractach.

Terra została założona przez Daniela Shina i Do Kown, którzy również założyli Terraform Labs - południowokoreańską firmę stojącą za ekosystemem Terra - w 2018 roku. Projekt kosztował 32 mln USD.

Whitepaper dla blockchainu Terra zostało wydane w kwietniu 2019. Dokument opisuje Terra jako stabilny cenowo, napędzany wzrostem stablecoin, który osiąga stabilność cenową dzięki elastycznej podaży pieniądza.

Protokół wyemitował stabcoiny powiązane z:
  • dolarem amerykańskim,
  • euro,
  • chińskim juanem,
  • japońskim jenem,
  • funtem brytyjskim,
  • południowokoreańskim wonem.
  • specjalnymi prawami ciągnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego


Wszystkie są zabezpieczone przez token LUNA, przy czym TerraSDR (związany z prawami Międzynarodowego Funduszu Walutowego) jest flagową walutą Terra. Główny stablecoin firmy Terra, Terra USD (UST), ma na celu zmniejszenie zmienności związanej z kryptowalutami takimi jak Bitcoin i Ethereum.

Terra USD jest zabezpieczona nie przez dolary amerykańskie, ale wyłącznie przez algorytmy inteligentnych kontraktów i monetę LUNA. Dla porównania, USDT, największy stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej, był reklamowany, jako zabezpieczony dolarami amerykańskimi. Kiedy odkryto, że USDT był wspierany głównie przez aktywa takie jak papiery komercyjne, certyfikaty depozytowe i bony skarbowe Stanów Zjednoczonych, Tether został ukarany grzywną w wysokości 41 milionów dolarów za wprowadzanie w błąd co do swoich rezerw.

Terraform Labs ma jednak nadzieję, że podstawy fiskalne jej tokenów, w połączeniu z elastycznym zarządzaniem monetarnym protokołu, doprowadzą do szerokiej adaptacji przez rynek. Zarządzanie fiskalne i system wydatków Terra są zarządzane przez skarbiec, który działa w sposób podobny do banku centralnego.

Do czego służy token LUNA



LUNA to token natywny protokołu Terra, służący do stakowania, zarządzania i zabezpieczania algorytmicznych stablecoinów sieci. Posiadacze monet LUNA mogą stawiać swoje tokeny, aby zdobywać nagrody i wykorzystywać swoją wagę do głosowania nad propozycjami dotyczącymi zarządzania ekosystemem. LUNA ma dynamiczną podaż 1 miliarda monet. Przekroczenie tej liczby spowoduje, że protokół automatycznie spali tokeny LUNA.

LUNA jest obecnie 7. największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, z prawie 116 mln PLN udziału w rynku. Kurs waluty w trakcie pisania artykułu wynosi 329.00 PLN. Bieżące zmiany kursowe LUNA można obserwować tutaj.

Aby zakupić lub handlować tokenem LUNA najlepiej skorzystać, z którejś z największych giełd kryptowalutowych. Przykładowo:
z największej giełdy na świecie - Binance,
lub największej giełdy w Europie - Zonda.


Jak działa blockchain Terra?



Silesia

Jak działa blockchain Terra?

Jak działają transakcje za pomocą blockchainu Terra najłatwiej będzie wyjaśnić na przykładzie.

Załóżmy, że chcemy kupić bilet do kina, jest to jeden z produktów najczęściej kupowanych za pomocą aplikacji CHAI (jednej z najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji Terra):

Najpierw musimy wybić swoje własne stablecoiny Terra na stronie internetowej, spalając przy tym wymaganą liczbę tokenów LUNA.
Gdy mamy już stablecoiny, możemy użyć aplikacji mobilnej CHAI, aby zapłacić za bilety online lub w sklepie.
Po zakupie biletów, blockchain Terra generuje opłatę transakcyjną, która jest rozdzielana między delegatów LUNA - posiadaczy tokenów, którzy zdecydują się delegować swoje tokeny LUNA do puli stakingowej, w celu zabezpieczenia sieci.

Terra została zbudowana na Cosmos SDK i wykorzystuje algorytm proof-of-stake zabezpieczony przez zdecentralizowanych udziałowców, którzy rozliczają transakcje w zamian za nagrody.

Tokeny Terra są algorytmiczne, co oznacza, że protokół został zaprojektowany tak, aby osiągnąć stabilność ceny za pomocą algorytmów. Na przykład - wartość UST jest równoważna 1 USD i powinna pozostać stabilna dzięki tokenowi LUNA. Kiedy UST spada poniżej 1 USD, LUNA uzupełnia podaż UST, aby pomóc w utrzymaniu jego powiązania z dolarem.

Użytkownicy, którzy chcą wybić Terra stablecoins, muszą spalić ilość LUNA równoważną dolarowi. Niewielka część tokenów LUNA użytych do wybijania stablecoinów - znana również jako seigniorage - jest wysyłana do skarbca społeczności, co sprawia, że wybijanie stablecoinów jest opłacalne dla sieci. Jest to proces podobny do seigniorage, z którego banki centralne czerpią zyski, gdy drukują pieniądze.