
Wiadomości
- 23 stycznia 2022
- wyświetleń: 9416
[FOTO] Jak zmieni się Park Włókniarzy? Przedstawiono projekt
Ogłoszono przetarg na modernizację Parku Włókniarzy oraz Placu Adama Mickiewicza. Postępowanie ruszyło półtora roku od rozpoczęcia prac projektowych.
- Dokumentacja jest wynikiem pracy wielu osób z Wydziałów Inwestycji, Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska, służb konserwatorskich, mieszkańców ale przede wszystkim wspaniałych projektantów z Autorskiej Pracowni Projektowej Jerzy Wowczak. Godziny pracy, dyskusji, uzgodnień i prawdziwego, szczerego zaangażowania wszystkich spowodowała, że moim zdaniem stworzymy park, który całkowicie odmieni tą część miasta i z którego mam nadzieję będziemy dumni - napisał w mediach społecznościowych Dariusz Gajny, ogrodnik miejski.
Główne elementy projektu to odtworzenie historycznego układu placu na którym powstaną rabaty kwiatowe oraz pojawienie się nowej infrastruktury w postaci dwóch pergol domykających plac od strony północnej i południowej (obsadzone wisterią), remont schodów prowadzących do pomnika Mickiewicza (przywrócenie oryginalnego wyglądu z czasów pomnika Narutowicza), budowa tarasu nad rzeką (wejście z poziomu chodnika) oraz zejścia do rzeki w postaci schodów z siedziskami, plac zabaw wysypany drewnianymi zrębkami z drewnianymi urządzeniami zabawowymi oraz urządzeniami edukacyjnymi (m. in. luneta do obserwacji ptaków, szkło powiększające do obserwacji liści).
Ponadto przewidziano zawężenie ścieżek w celu ochrony drzew, wprowadzenie przepuszczalnych nawierzchni, wprowadzenie zdrojów ulicznych, wprowadzenie do parku warstwy podszytu - zwiększenie bioróżnorodności oraz nowe ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, montaż monitoringu. - Częścią dokumentacji jest oczywiście projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją oprócz nadzoru z urzędu prowadzony będzie zewnętrzny nadzór dendrologiczny - zwraca uwagę Gajny.
Inwestycja w liczbach:
- 474 - aktualna ilość drzew na terenie parku
- 12 - drzewa przewidziane do wycinki z czego 3 (żywotnik, kasztanowiec, wierzba) są w złym stanie zdrowotnym, 1 jabłoń jest sucha, 8 koliduje z inwestycją (klon jawor obw. 49 cm, 2 wierzby mandżurskie oraz 5 klonów kulistych)
- 118 - ilość drzew do posadzenia (m. in. lipy, platany, klony, kasztanowce, graby)
- 6246 - ilość krzewów do posadzenia (m. in. berberys, forsycja, jaśminowiec, śnieguliczka, leszczyna, porzeczka, hortensja, )
- 35637 - ilość bylin do posadzenia (m. in. goździk, ostróżka, ostnica, przetacznik, jeżówka, kokorycz, bodziszek, orlik, miodunka, poziomka, parzydło, barwinek)
- 22 - ilość elementów ochrony fauny (m. in. budki dla ptaków, nietoperzy, schronienia dla jeży, schronienia dla płazów, krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi
- 1324 - metry kwadratowe z których usuwany będzie inwazyjny rdestowiec (brzeg rzeki) i zastąpiony śliwą tarniną, dziką różą i śnieguliczką białą
- 3038 - metry kwadratowe usuwanej kostki betonowej lub płyt betonowych
- 4700 - metry kwadratowe usuwanego asfaltu
- 5595 - metry kwadratowe nowych nawierzchni przepuszczalnych
- 3 - ilość zdrojów ulicznych do poboru wody
ZOBACZ TAKŻE

[FOTO] "Zameczek" przy parku Włókniarzy jest gotów, aby służyć mieszkańcom

Fortepian nadal budzi kontrowersje. Są wyniki kontroli

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

Gorący tematZnana jest kwota jaką miasto zapłaci stacji TVN za organizację "Projektu Zima"

Ruszy budowa "Odjazdowej zabawy na Beskidzkim". Mieszkańcy nie mogą się już doczekać

Przedszkole do modernizacji. Przebudowa placówki przy ul. Sempołowskiej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.