bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 12 stycznia 2022
 • wyświetleń: 301

Skąd wiesz, że wybrałeś dobre oprogramowanie do zarządzania produkcją?

Materiał partnera:

W tym artykule znajdziesz dwie historie - pierwsza firmy, która na wybrała oprogramowanie na „chybił trafił” (a w przypadku systemów ERP powinno się raczej powiedzieć, że „chybił”, bo taki wybór to “studnia bez dna”). Druga to sytuacja, gdzie mała firma wytwórcza od pierwszych dni zaczęła zarabiać na programie do zarządzania produkcją, a więc odniosła sukces.

Skąd wiesz, że wybrałeś dobre oprogramowanie do zarządzania produkcją?


Obie historie mają wspólny mianownik: chęć zmian i pozbycia się papierowych zeszytów, spóźnialstwa, zmniejszenie liczby reklamacji. A może dodatkową motywację do skorzystania z programu do planowania produkcji stanowili audytorzy, którzy polecili go dla lepszej organizacji pracy?Niezależnie od inspiracji w obu przypadkach kolejny krok był taki sam: poszukujący rozwiązania wpisali w wyszukiwarkę kilka zbliżonych haseł, a potem przeglądali wyniki. I łapali się za głowę, gdyż ofert było tysiące!

Wyobraź sobie, że znalazłeś się właśnie w takiej sytuacji: wyszukiwarka wypluwa różne nazwy: ERP (Enterprise resource planning), MES (Manufacturing Execution System), MRP (Material Requirements Planning ), program w chmurze, harmonogram produkcyjny. A na dodatek, choć tygodniami prześladują Cię płatne reklamy oferując rozmaite rozwiązania, nadal nie wiesz, które będzie najlepsze dla Twojej firmy.

Jak nie „zarobić miliona”, czyli czarny scenariusz na studnię bez dnaCzas goni, dlatego umawiasz spotkanie z miłym konsultantem jednej z renomowanych firm sprzedająca system ERP. Handlowiec przedstawia Ci kilkumiesięczny plan wdrożenia, plus wycenę modułów z inwestycją w sprzęt i szkolenia dla zespołu. Już wiesz, że nie będzie tanio, ale szukasz czegoś solidnego, więc “zaciskasz pasa”, bo nie ma co na jakości oszczędzać.

Poza tym podoba Ci się pomysł, że będziesz mieć „wszystko w jednym” programie, a grafika ze strony producenta pokazująca halę produkcyjną z kilkudziesięcioma maszynami i aktualnym stanem każdej z nich wygląda kusząco. Wszystko super, tylko zapominasz o tym, iż macie prostą produkcję i u Ciebie na hali jest 9 maszyn, kilkanaście osób, a prezentowany przez konsultanta system wygląda jak wyjęty z fabryki samochodów - myślisz, super, dobra nasza - najwyżej będziemy mieć na przyszłość więcej opcji.

Mijają długie miesiące i płacisz kolejne faktury za oprogramowanie, tym czasem okazuje się, że system ERP nie wychodzi w standardzie na produkcję. Dlatego dokupujesz kolejne moduły i dopłacasz za ich dostosowanie, wciąż tkwiąc w kwestiach magazynowych.

Zaczynasz żałować swojej decyzji: zamiast wprowadzić w małej firmie nowy porządek - masz problem, gdyż produkcja dalej działa według starych zasad, a pracownicy dla pewności piszą wszystko na papierowych kartkach. Handlowcy i kierownicy pracują niewydajnie i nie nadążacie uzupełniać gigantycznych ilości danych. Brak jest elastyczności, a w stanach magazynowych nadal są niezgodności. W efekcie system za kilkadziesiąt tysięcy złotych uzupełniać wstecz i czujesz się oszukany - co poszło nie tak?Przepis na dobry wybórJeśli nie prowadzisz kilkuset osobowego przedsiębiorstwa to masz zupełnie inne potrzeby niż typowy klient kupujący ERP-a. Nie potrzebne Ci są wielostronicowe raporty, długaśne arkusze pełne danych, zespół konsultantów mówiących frazesy i tworzyć raporty których i tak nie będziesz miał czasu uzupełniać, a co dopiero czytać i analizować.

To, co powinien zrobić program do zarządzania produkcją w małej firmie, to podpowiedzieć Ci:
 • jak bardzo obłożone masz poszczególne maszyny na produkcji oraz
 • mniej więcej na kiedy jesteś w stanie zrealizować produkcję.


To absolutne minimum jakiego potrzebujesz, aby skutecznie zarządzać produkcją. Już samo zarejestrowanie przez pracownika STARTU operacji jaką wykonuje na produkcji da Ci kluczowe informacje kto - jaki pracownik, kiedy i co wykonuje.

Z kolei zarejestrowanie przez pracownika KOŃCA operacji powie Ci ile sztuk wykonał i czy coś poszło nie tak (oznaczenie produktów wadliwych, spadów). Te dwa proste zapisy w prostym programie produkcyjnym takim jak np. Prodio otwierają Ci ogromne możliwości o jakich nawet nie śniłeś wcześniej:
 • Widzisz rejestr czasowy czynności - dziennik co, kto i kiedy robił - przez co nie musisz chodzić na halę, szukać samemu / wypytywać pracowników, itp.
 • Widzisz aktualnie ile masz zrobione czego i na jakim jesteś etapie - by błyskawicznie odpowiadać na pytania Klientów / dostosowywać plan pracy.


Z różnicy czasu stopu i startu, jaką program sam wylicza, wygodnie widzisz :
 • ile trwała czynność na danej operacji do danego produktu,
 • ile pracownik w ciągu dnia przepracował,
 • ile trwało sumarycznie wykonanie całego zlecenia / produktu / operacji.


Program dzieląc przepracowany czas przez ilość wykonanych sztuk pokazuje:
 • Wyliczenia wydajności dla każdego pracownika, każdej operacji, aby porównać poszczególnych pracowników między sobą,
 • Możesz dostosowywać wyceny produktów do aktualnych (faktycznych norm):


To nie działają magiczne sztuczki czy obietnice jakimi mamią Cię sprzedawcy roboczych kombajnów, jakimi są systemy ERP, a prosta funkcjonalność. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż ERP-y to nie zło tego świata, ale małe i średnie firmy nie mają z reguły specjalnych działów IT, grupy zakontraktowanych informatyków, nowiutkiego sprzętu czy wreszcie ogromnych budżetów wdrożeniowych.

Z drugiej strony nigdy dotąd małe firmy produkcyjne nie miały tylu możliwości, aby skorzystać z osiągnięć informatyzacji i programów online, choć dążąc do obniżenia kosztów “rewolucji technologicznej” szukają przyjaznych, prostych w obsłudze, niedrogich rozwiązań.

Niezależnie od tego jaki system firma wybierze pamiętajmy: nowocześnie, nie musi oznaczać skomplikowanie. Ma być przyjaźnie dla użytkownika i efektywnie. Proste oprogramowanie do zarządzania produkcją pomaga zorganizować produkcję, abyś mógł pracować szybciej i wydajniej. Jeśli masz już dość skomplikowanych systemów produkcyjnych ERP i szukasz łatwego w obsłudze oprogramowania, aby nadzorować i rozliczać wszystko prosto to Prodio jest dla Ciebie idealne.

Darmowe konto założysz samodzielnie i w kilka minut, bez zakupu dodatkowe sprzętu czy zatrudniania informatyka, zlecisz pierwsze zadania na produkcji. Łatwo i przyjemnie - z korzyścią dla wszystkich.