bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1915

[FOTO] Ikary dla osobistości kultury i sztuki. Gala w Teatrze Polskim

10 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2021. Uroczystość po pandemicznych zawirowaniach powróciła do swojej tradycyjnej daty na początku roku i miała też noworoczny charakter. Uświetniły ją piosenki z koncertu Karuzela Pani Marii.

Ikary 2021 - gala w Teatrze Polskim - 10.01.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Przebojem Marii Koterbskiej (której piosenki wypełniają ten koncert będący wcześniej jedną z największych atrakcji Dni Bielska Białej 2021) - Bo mój chłopak piłkę kopie - rozpoczęły galę Ikarów trzy aktorki Teatru Polskiego: Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka i Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, wyglądające jak prawdziwe Wags - Wives and Girlfriends - towarzyszki życia topowych piłkarzy.

Dobrodzieje kulturyPierwszymi wyróżnieniami były te za wspieranie kultury. Mecenasami kultury w Bielsku-Białej w 2021 r. zostały przedsiębiorstwa Aqua S.A. oraz PreZero S.A. Aqua była głównym sponsorem Dni Bielska-Białej, 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko oraz Świąt na starówce, których gwiazdą był Dawid Kwiatkowski. Z kolei Pre Zero włączyło się w finansowe przygotowanie UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival. Dyplomy, kwiaty i obrazy autorstwa Michał Klisia odebrali prezesi obu firm - Krzysztof Michalski oraz Renata Samson.

Dyplomy honoroweLaureatami dyplomów honorowych Ikara 2021 zostali - obchodzący w ubiegłym roku jubileusz 60-lecia Zespół Taneczny Stokrotki (dyplom odebrała Alina Jureczko), przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra za działania na rzecz ocalenia dziedzictwa kulturowego i materialnego Żydów z Bielska-Białej i okolic oraz propagowanie wielokulturowości, a także świętujący w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia Wydział Humanistyczno-Społeczny bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej (dyplom odebrali rektor prof. ATH Jacek Nowakowski i dziekan wydziału prof. Ernest Zawada).

W tej kategorii uhonorowano także postać niezwykłą, osobę, którą publiczność imprez kulturalnych świetnie kojarzy, bo widuje zawsze podczas wydarzeń. To człowiek, który - jak stwierdził Przemysław Smyczek - opanował zdolność bilokacji, a nawet trilokacji, ponieważ mimo obfitości wydarzeń w jednym czasie, potrafi na każdym z nich się pojawić, by uzyskać wpisy do swojej kroniki od artystów, bohaterów i uczestników spotkań. Andrzej Ziomek, bo o nim mowa, podobno nie lubi, gdy nazywa się go kronikarzem, woli określenie Strażnik Księgi. Wręczenie dyplomu i obrazu Ikar nad Ratuszem Andrzejowi Ziomkowi nagrodzono owacjami na stojąco. Ten dziękował wzruszony i wyraził nadzieję, że jego wielotomowe dzieło życia będzie mógł przekazać miastu, żeby było pamiątką i źródłem informacji dla pokoleń. Powiedział również, że nagroda, którą otrzymał, należy się wszystkim autorom wpisów do jego księgo, bo oni są jej autorami już od 50 lat.

Za szczególne osiągnięcia w roku 2021Nadszedł moment na przedstawienie nominowanych do Ikara 2021. Byli to aktor Teatru Lalek Banialuka Włodzimierz Pohl za wielowymiarową rolę skomplikowanego głównego bohatera w spektaklu Proces wg Franza Kafki w reż. Konrada Dworakowskiego oraz niezwykle zdolny młody pianista, uczeń bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Mateusz Dubiel.

Ikara 2021 za szczególne osiągnięcia otrzymał Mateusz Dubiel. W 2021 roku zdobył I miejsce i cztery dodatkowe nagrody na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I nagrodę i Grand Prix oraz nagrodę specjalną Dyrektora Artystycznego Filharmonii Rybnickiej na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Był laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein on Memorandum w Bydgoszczy oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska. Ponadto zdobył I miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Obretello Piano Competition On-line Edition International w maju 2021 roku.

Za wybitną działalnośćW kategorii wybitna działalność dotychczasowa znalazło się liczne grono nominowanych: malarka Teresa Sztwiertnia, kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury Zbigniew Micherdziński, aktorka Banialuki Lucyna Sypniewska, grafik i rzeźbiarz Jacek Grabowski, malarz Ernest Zawada, dziennikarz i poeta Jan Picheta, literaturoznawca i autor książek Marek Bernacki, filozof i animator kultury Jarosław Hess.

Ikara 2021 za wybitną działalność odebrał Zbigniew Micherdziński, niezrównany propagator tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu, wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i szef Galerii Sztuki ROK. Był kuratorem większości wystaw w tej galerii, a zorganizował ich ponad 260, w tym unikatową w skali kraju ekspozycję sztuki ludowej. Jest współtwórcą Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego, które posiada najbogatsze zbiory zabawek tradycyjnych pochodzących z krajowych i zagranicznych ośrodków zabawkarstwa. Stworzył Beskidzką Szkołę Folkloru, w której prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu starych ludowych technik artystycznych.

Ikar Specjalny 2021Podczas gali w Teatrze Polskim wręczono także trzeciego, specjalnego Ikara. Otrzymał go Andrzej Orzechowski - scenarzysta i reżyser, laureat filmowych nagród i wyróżnień, członek zarządu Sekcji Filmu Animowanego i Sekcji Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, którego był dyrektorem w latach 2010-2020.

Spotkanie środowiska kultury stało się także okazją do pożegnania Bogdana Kocurka, od 1999 roku dyrektora Książnicy Beskidzkiej, który z końcem stycznia br. przechodzi na emeryturę.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.