Wiadomości

  • 21 października 2012
  • wyświetleń: 4268

Mija 110 lat od miejskiej bijatyki

Minęło właśnie 110 lat od powstania Domu Polskiego w Bielsku. Instytucja powstała z inicjatywy ks. Stanisława Stojałowskiego, jej otwarciu towarzyszyły... burdy uliczne.

Dom Polski
Dom Polski na pocztówce z ok. 1902 r. · fot. dompolski.eu


- Wydarzenia z 19. października 1902 r. były kamieniem milowym, jeśli chodzi sprawy narodowe polskie w ówczesnym Bielsku - powiedział Radiu Bielsko Jacek Kachel, dziennikarz, historyk, członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Po raz pierwszy pojawiła się instytucja, w której polskie organizacje mogły się spotykać. W Domu Polskim, który znajdował się przy obecnej ul. Partyzantów w Bielsku-Białej znalazły się: biblioteka, czytelnia oraz siedziby polskich organizacji, m.in. Sokoła i Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego. Otwarciu instytucji towarzyszyły niezwykłe okoliczności. Miało być powitanie gości, przecięcie wstęgi, występ dzieci. Tymczasem doszło do zamieszek. "Na dworzec przybyły delegacje z Galicji, m.in. straż pożarna z Łodygowic i Buczkowic z orkiestrą. Po drodze do Domu Polskiego zostali oni kilka razy napadnięci przez mieszkających tutaj Niemców z organizacji nacjonalistycznych"- mówi Jacek Kachel. W tych ulicznych bijatykach, na szczęście nikt nie zginął.

new / bielsko.info

źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.