
Wiadomości
- 5 stycznia 2022
- wyświetleń: 5362
Co dalej z kamienicą przy Celnej 6? Obiekt zostanie zabezpieczony
Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochronny Zabytków, wczoraj w siedzibie jego delegatury w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie z częścią ujawnionych spadkobierców kamienicy przy ulicy Celnej 6, której ściana zawaliła się w miniony poniedziałek. Celem spotkania było ustalenie dalszych działań zmierzających do zabezpieczenia obiektu oraz późniejszej odbudowy.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy tutaj, w miniony poniedziałek doszło do katastrofy budowlanej w kamienicy przy ulicy Celnej 6 - zawaliła się zewnętrzna ściana budynku, znajdująca się od strony podwórka. Na miejscu pracowało m.in. siedem zastępów straży pożarnej. Trwa postępowanie wyjaśniające przyczyny zawalenia się ściany.

Podczas wtorkowego spotkania wskazano także na konieczność pilnego opracowania ekspertyzy rzeczoznawczej określającej stan obiektu i doraźne zabezpieczenie jego konstrukcji przed dalszą destrukcją oraz zapewniającą jego zachowanie i docelową odbudowę. - Brak uregulowania stanu prawnego kamienicy znacząco utrudnia prowadzenie polityki ochronnej zabytku, jednakże tutejszy Urząd ustalił z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, że w trybie pilnym zostanie wydana decyzja nakazująca zabezpieczenie obiektu - zauważył katowicki WUOZ.

Wojewódki urząd Ochrony Zabytków w Katowicach przybliżył także historię kamienicy przy Celnej 6. Kamienica została wzniesiona na działce siedliskowej wytyczonej w ramach lokacji miasta pod koniec XIII wieku. Wewnętrzny mur obronny zbudowany w XIV wieku, mur zewnętrzny (w linii pierzei dzisiejszej ul. Waryńskiego) budowany od 1521 roku. Murowany dom frontowy w pierzei ul. Celnej zbudowany został w k. XVIII w., zapewne jednocześnie z oficyną tylną (przy ul. Waryńskiego 5), w dawnym międzymurzu.

Dom został przebudowany w drugiej połowie XIX wieku, z nadbudową ścianki kolankowej i przekształceniem (zmniejszeniem nachylenia) dachu. Dom wzniesiono na rzucie wydłużonego prostokąta, zwrócony krótszym bokiem do ulicy, wielotraktowy. Jest to budynek piętrowy, częściowo podpiwniczony o dachu dwuspadowym. Fasada zdobiona skromnym detalem w postaci płaskiego gzymsu kordonowego, z głęboką wnęką bramną z półkolistą arkadą, poprzedzoną kamiennymi schodami. Portal prostokątny kamienny z zachowaną stolarką drzwiową wejściową dwuskrzydłową, klepkową z wtórnymi przeszkleniami, stolarka okienna w typie tradycyjnym (czteroskrzydłowa ze ślemieniem, sześciokwaterowa).
Kamienica mieszczańska przy ul. Celnej 6 w Bielsku-Białej z XVIII wieku (granice zabytku rozciągają się na całość obiektu w ramach parceli budowlanej) została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-63/60 na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 25.02.1960 r. (aktualizacja decyzji pod pozycją A-11/76 na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej z dnia 17.08.1976 r.).
ZOBACZ TAKŻE

Schronienie znajdzie 7 procent bielszczan

Libacje na torach przy placu zabaw w Wapinicy

Zaginął 51-letni Stanisław Pasko - ostatni raz widziany dwa dni temu w rejonie ul. Sempołowskiej

Pojazd na prąd… kierowca też. Szofer, który prowadził skuter, miał 3,5 promila alkoholu

Poszukiwany listem gończym zatrzymany w Czańcu z narkotykami i sprzętem do ich porcjowania

Naćpany 31-latek wiózł w bagażniku MDMA, Alfę i marihuanę. To nie był jedyny diler tego weekendu
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.