bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 stycznia 2022
  • 7 stycznia 2022
  • wyświetleń: 5413

[ZDJĘCIA] Orszaki Trzech Króli w Starym Bielsku i Złotych Łanach

W czwartek obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną Świętem Trzech Króli. Tradycyjnie w Starym Bielsku odbył się pochód. Uczestnicy wydarzenia wyruszyli spod Szkoły Podstawowej nr 31 w stronę kościoła św. Stanisława. Symboliczny orszak odbył się także w kościele na osiedlu Złote Łany. Zobaczcie fotorelację!

Orszak Trzech Króli w Starym Bielsku - 06.01.2022 · fot. Dom Kultury Stare Bielsko


Orszak został zorganizowany przez Dom Kultury Stare Bielsko oraz parafię w Starym Bielsku. Pochód wyruszył o godz. 9:45. O porządek zadbały OSP Stare Bielsko i straż miejska.

Również w parafii św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej zorganizowano Orszakowe Kolędowanie. Zaproszone były szczególnie rodziny. Dzieci mogły wraz z Trzema Królami włączyć się do barwnego orszaku przebrane w stroje rycerzy bądź dwórek. Udostępniona była sala w Domu Katechetycznym, gdzie mogły się przebrać, następnie utworzyć barwny pochód, który z królami przeszedł do kościoła. Tam oczekiwała Święta Rodzina. Wcześniej mszę św. o godzinie 11.30 odprawił bp Piotr Greger.

Orszak Trzech Króli w parafii na Złotych Łanach - 06.01.2022 · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza św., która rozpoczyna lub kończy orszak.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także „świętem Epifanii” lub „świętem Trzech Króli”, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

ar, mp / bielsko.info
źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.