bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1031

Jakie podwyżki czekają pracowników bielskiej budżetówki?

Dominik Pawiński, Skarbnik Miasta, odpowiedział na interpelację radnego Andrzeja Gacka w sprawie "kwot na podwyżki wynagrodzeń zasadniczych w budżecie miasta na 2022 rok lub w późniejszym terminie". Jak napisał, "wzrost wynagrodzeń jest na poziomie 300-400 zł średnio brutto na etat płacy zasadniczej".

ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Przypomnijmy, jak informowaliśmy tutaj, do władz Bielska-Białej trafiła interpelacja radnego Andrzeja Gacka z klubu radnych PiS "w sprawie kwot na podwyżki wynagrodzeń zasadniczych w budżecie miasta na 2022 rok lub w późniejszym terminie". - Podczas dyskusji nad projektem budżetu poruszany był temat potrzeby wzrostu wynagrodzeń. Do Rady Miasta docierają prośby, aby w budżecie na 2022 rok zostały ujęte kwoty na wzrost wynagrodzeń. W tym zakresie oczekiwania pracowników podległych panu prezydentowi są olbrzymie - zauważył w swojej interpelacji do prezydenta Bielska-Białej członek Rady Miejskiej.

Na interpelację odpowiedział, z upoważnienia prezydenta miasta, Dominik Pawiński, Skarbnik Miasta. - W związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą w kraju, jednostki samorządu terytorialnego opracowując projekty budżetów na 2022 rok stanęły przed trudnym wyborem, mającym na celu zabezpieczenie środków finansowych na podstawowe i niezbędne zadania statutowe oraz rozpoczęte inwestycje, konieczne również było zapewnienie podwyżek minimalnego wynagrodzenia do kwoty 3.010,00 zł brutto - czytamy w odpowiedzi.

- W budżecie naszego miasta na 2022 rok, przede wszystkim zabezpieczono podwyżki dla osób zarabiających poniżej minimalnej płacy oraz dla pracowników zatrudnionych w bielskich placówkach pomocy społecznej. Jeżeli chodzi o jednostki działające w sferze polityki społecznej, to podwyżki otrzymają od 1 stycznia 2022 roku wszystkie, za wyjątkiem Powiatowego Urzędu Pracy i Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa”, a więc: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Dom Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela”, Dom Pomocy Społecznej dla Osób Starszych, Dom Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych, Dom Pomocy Społecznej Hospicjum, Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Zespół Placówek dla Dzieci i Młodzieży „Parasol”,
Żłobek Miejski
- dodał Pawiński.

- Wzrost wynagrodzeń jest na poziomie 300-400 zł średnio brutto na etat płacy zasadniczej (oprócz środków, które przeznaczone są na wzrost minimalnego wynagrodzenia). Realna podwyżka będzie wyższa ponieważ przy wzroście wynagrodzenia zasadniczego, wzrasta również dodatek stażowy oraz wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. „trzynastki". Obecnie trwaja końcowe rozmowy z tymi placówkami. Ponadto wszyscy pracownicy otrzymaja większe wynagrodzenia w zwiazku ze zmianami podatkowymi jakie wprowadza Polski Lad. Zwiększenie wynagrodzenia w połowie finansuje lokalny samorząd w zwiazku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30.000,00 zł i zwiększenie II progu podatkowego do 120.000,00 zł. W Urzędzie Miejskim, Straży Miejskiej, Podbeskidzkim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, w chwili obecnej nie zaplanowano podwyżek na 2022 rok - podsumował Pawiński.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.