REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 28 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5071

Oszust przejął kontrolę nad telefonem 25-latki. Straciła 40 tys. zł

Wczoraj do 25-letniej mieszkanki powiatu bielskiego zadzwonił oszust podający się za pracownika banku. Po nakłonieniu kobiety do zainstalowania na telefonie aplikacji AnyDesk przejął kontrolę nad jej rachunkiem. 25-latka straciła ponad 40 tysięcy złotych. Przestrzegamy przed tą popularną metodą oszustwa i apelujemy o ostrożność.

Policja, policjant, dzielnicowy, czapka, mundur
Oszust przejął kontrolę nad telefonem 25-latki. Straciła 40 tys. zł · fot. KWP Katowice


Nieustalony sprawca zadzwonił wczoraj do 25-letniej mieszkanki powiatu bielskiego i podając się za pracownika banku, nakłonił ją do zainstalowania na telefonie aplikacji AnyDesk, następnie dzięki niej uzyskał dostęp do jej rachunku bankowego, nad którym przejął kontrolę. Oszust dokonał wypłaty środków z konta oraz zaciągnął pożyczkę, którą również natychmiast wypłacił z rachunku. Kobieta straciła ponad 40 tysięcy złotych. Policjanci z Komisariatu Policji w Jasienicy wyjaśniają okoliczności oszustwa.

- Apelujemy, aby nie podawać danych do logowania na rachunek bankowy, danych swojej tożsamości, ani nie instalować żadnych aplikacji. Można w ten sposób stracić oszczędności zgromadzone na rachunku. Za każdym razem, gdy proszeni jesteśmy o wykonanie transakcji z naszego rachunku bankowego, przekazanie danych służących do logowania na konto bądź gotówki nieznanej nam osobiście osobie należy bezwzględnie starać się zweryfikować wiarygodność osoby, która do nas dzwoni, albo kontaktuje się z nami w inny sposób - poprzez SMS, komunikator internetowy czy pocztę elektroniczną - podkreślają policjanci z KMP w Bielsku-Białej.

- Pod żadnym pozorem nie przekazujmy loginu i hasła do bankowości internetowej oraz danych karty płatniczej. Są to informacje poufne i powinny być tylko w posiadaniu ich użytkownika. Prawdziwy przedstawiciel banku nigdy o to nie zapyta. Nawet jeśli zostaliśmy poinformowani o potencjalnym zagrożeniu np. ataku hakerów na nasze konto bankowe, należy spokojnie przemyśleć, czy środki zgromadzone na rachunku naprawdę mogą być w niebezpieczeństwie, czy może rozmowa prowadzona jest z oszustem. Musimy zawsze mieć świadomość, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiamy z prawdziwym przedstawicielem tej instytucji - dodają mundurowi.

- Czytajmy dokładnie wiadomości tekstowe oraz e-maile od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęcenie kilku minut na sprawdzenie wiarygodności rozmówcy, nadawcy SMS-a, e-maila czy linka i zweryfikowanie autentyczności treści w nich zawartych może uchronić nas przed utratą naszych pieniędzy - podsumowują bielscy stróże prawa.

mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.