bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 641

Kiedy rozebrać choinkę?

Materiał partnera:

Boże Narodzenie to magiczny okres, na który większość ludzi czeka z niecierpliwością. Z tej okazji ubieramy choinkę oraz dekorujemy cały dom, aby oddać niesamowity klimat świąt oraz całkowicie zanurzyć się w niezwykłej aurze tego okresu. Często nie wiemy, kiedy przychodzi czas na rozebranie choinki. Niektórzy robią to jeszcze przed Nowym Rokiem, inni ledwo wyrabiają się z rozebraniem drzewka do Wielkanocy. Co ciekawe, istnieją konkretne daty, którymi można się zasugerować. Kiedy najlepiej rozebrać choinkę i pożegnać się z innymi świątecznymi dekoracjami?

Kiedy rozebrać choinkę?


Kiedy należy rozebrać choinkę? Zwyczajowe datyJedna, konkretna data nie istnieje. To zapewne z tego powodu ten temat budzi tyle wątpliwości. Istnieją aż trzy opcje, z których każdy może wybierać wedle uznania, jako że tradycja nie daje jasnej odpowiedzi. Wszystkie te daty dotyczą kalendarza liturgicznego. Oczywiście kierować się nimi mogą również osoby niewierzące. Pierwszą datą i chyba tą najbardziej popularną jest święto Trzech Króli (6 stycznia).

Część osób to właśnie wtedy na resztę roku żegna się ze świątecznymi dekoracjami. Jeśli szkoda nam tak szybko pozbywać się pięknej choinki, to z powodzeniem możemy za prawdziwą przyjąć drugą datę. Jest to Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza, która wypada po święcie Trzech Króli. Rzadko jednak tę datę uznaje się za słuszną w polskich domach. A jaka jest ostatnia opcja? To święto Matki Boskiej Gromniczej. Przypada ono co roku 2 lutego. Jako że jasnej odpowiedzi na pytanie, do kiedy rozebrać choinkę po prostu nie ma, to każdy może kierować się własnymi preferencjami.

Rozbieranie choinki — co warto wiedzieć?To kiedy rozbierzemy choinkę, w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Ta sztuczna przetrwa znacznie dłużej. Opadające igły mogą szybko zacząć nas denerwować, a także przyczynić się do tego, że drzewko będzie wyglądać po prostu marnie. Jego życie można jednak znacząco przedłużyć, unikając stawiania choinki w pobliżu kominka czy grzejników, a także dbając o podlewanie. Wtedy igły nie zaczną tak szybko zaścielać naszej podłogi.

Kiedy już definitywnie nastąpi czas rozbierania drzewka, warto pamiętać o paru kwestiach. Niewiele osób wie, że choinkę powinno się rozbierać w określony sposób. Należy zrobić to w kolejności odwrotnej niż ubieranie drzewka. Z tego powodu zacząć warto od łańcuchów, następnie zdjąć bombki i inne dekoracje, a na sam koniec światełka. Pomoże to uniknąć problemów w postaci zbitych bombek oraz innych niedogodności.

Co zrobić z drzewkiem po świętach?Wiele problemów przysparza kwestia pozbycia się choinki. Oczywiście tutaj znaczne ułatwienie mają osoby, które zdecydowały się na sztuczne drzewko — wróci ono do szafy czy piwnicy i będzie tam czekać na kolejne święta. Co jednak zrobić z prawdziwą choinką? Najlepiej, jeśli posiadamy własny ogród. Wtedy możemy drzewko zasadzić i zapewnić mu drugie życie. Inną opcją jest podarowanie jej na rzecz konkretnej zbiórki. Czasem przyda się np. leśnikom. Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać drzewka na śmietnik. Jest to po prostu nielegalne.