bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 grudnia 2021
  • wyświetleń: 674

Fakty i mity na temat rekuperacji

Materiał partnera:

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia w budynku stały dostęp do świeżego powietrza. Wraz z rosnącą popularnością tego rozwiązania, pojawiło się na jego temat wiele mitów. Dotyczą one ważnych kwestii związanych z rekuperacją, dlatego pora je wyjaśnić.

Silesia


Fakty na temat rekuperacjiNim przejdziemy do rozprawiania się z mitami na temat rekuperacji, warto przytoczyć kilka ważnych faktów.

Rekuperacja jest wydajniejsza od wentylacji grawitacyjnejWentylacja grawitacyjna to sposób wymiany powietrza, który jest zależny od kilku czynników. Wśród nich wymienić możemy różnice ciśnienia oraz temperatury, jakie znajdują się w budynku oraz poza nim. Oznacza to, że wentylacja grawitacyjna najlepiej funkcjonuje, kiedy za oknem jest zimno. Takie uzależnienie od czynników zewnętrznych sprawia, że nie jest to rozwiązanie wydajne.

Rekuperacja nie potrzebuje różnicy ciśnień ani temperatury. Za wprawianie w ruch powietrza wywiewanego oraz nawiewanego odpowiadają wentylatory zamontowane w rekuperatorze. Tutaj warto przypomnieć, że jest on urządzeniem elektrycznym. Może zatem pracować cały czas, dostarczając non stop świeże powietrze do budynku.

Rekuperacja wpływa na oszczędnościBardzo ważnym faktem na temat rekuperacji jest możliwość oszczędzania na ogrzewaniu. W sercu wentylacji mechanicznej, czyli rekuperatorze, znajduje się wymiennik ciepła. Odpowiada on za przekazywanie energii cieplnej ze zużytego powietrza do świeżego. Dzięki temu eliminowane jest zjawisko wpadania chłodu do budynku, jak to ma miejsce podczas otwierania okien, aby wspomóc wentylację grawitacyjną.

W związku z tym, że do pomieszczeń w budynku trafia ciepłe powietrze, nie ma konieczności intensywnego ogrzewania. Zmniejsza się zatem ilość zużywanego paliwa, a w związku z tym, również koszty, jakie trzeba ponieść na jego zakup.

Rekuperację można zamontować w nowym i starym budynkuRekuperacja kojarzy się z nowymi budynkami. Jej instalacja jest również możliwa w starszych domach. Wymagają one jednak pewnych modernizacji, jak np. montażu nowych i szczelnych okien, czy też usunięcia kratek stworzonych w ramach wentylacji grawitacyjnej.
Mity na temat rekuperacji

W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele mitów na temat rekuperacji. Wprowadzają one w błąd osoby, które interesują się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Zamontowanie rekuperacji nie wymaga projektuSporo osób spotyka się z jednym z najgorszych mitów na temat rekuperacji. Dotyczy on tworzenia projektu. Nieprawdziwe informacje sugerują, że nie jest on potrzebny do montażu rekuperacji. Rzeczywistość jest jednak inna. Montaż rekuperacji wymaga stworzenia projektu, aby proces wentylacji mógł pracować bez zakłóceń i był wydajny.

Rekuperacja nie działa w całym budynkuKolejnym mitem, z którym mierzą się producenci rekuperatorów i instalatorzy, mówi, że wentylacja mechaniczna nie działa w całym budynku. Prawidłowo sporządzony projekt oraz montaż wykonany przez fachowców sprawia, że dostęp do świeżego powietrza zapewniony jest we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego warto zwrócić uwagę na producenta sprzętu oraz wiedzę i doświadczenie instalatorów.
Rekuperacja jest głośna
Wiele osób twierdzi, że rekuperator jako urządzenie elektryczne, jest bardzo głośny. Jeśli jest on odpowiedniej jakości, to nie generuje żadnego hałasu. Rekuperator pracuje cicho i nie przeszkadza nawet w nocy. Ważne jest więc wybieranie urządzenia, do którego wykorzystano wysokiej jakości komponenty.

Sprawdź artykuł: Fakty i mity na temat rekuperacji

PodsumowanieNad montażem rekuperacji zastanawia się wielu inwestorów. Kiedy zaczynają się interesować tym tematem, trafiają na wiele mitów związanych z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wprowadzają one w błąd, a dotyczą m.in. braku konieczności projektu instalacji, niefunkcjonowania w całym budynku, czy też głośnej pracy rekuperatora. Okazuje się, że nie jest to prawda. Rekuperacja wymaga projektu instalacji, a urządzenie centralne pracuje cicho, jeśli zostało stworzone z odpowiednich komponentów.