Wiadomości

  • 14 grudnia 2021
  • 19 grudnia 2021
  • wyświetleń: 8800

Wapienica: referendum strajkowe w jednym z zakładów

W poniedziałek, 13 grudnia w zakładzie TI Poland w bielskiej Wapienicy odbyło się referendum strajkowe. Pracownicy wspierani przez jedną z najstarszych i największych organizacji związkowych w tym regionie - NSZZ Pracowników FCA Poland już podczas pierwszego dnia referendalnego w Wieprzu wyrazili swoje ponad 97% poparcie.

Wapienica: referendum strajkowe w jednym z zakładów
Wapienica: referendum strajkowe w jednym z zakładów · fot. lewica Razem Okręg Podbeskidzie


Związki Zawodowe reprezentowane były przez przewodniczącego organizacji NSZZ Pracowników FCA Poland Krzysztofa Laszczaka. Pracownicy oraz strona społeczna mieli również wsparcie poselskie w osobie Macieja Koniecznego, posła na sejm z ramienia klubu Lewica Razem, oraz lokalnego okręgu Razem Podbeskidzie.

- TI poland jest kolejną spółką, której pracownicy w ostatnim czasie zgłosili się tłumnie do organizacji związkowej z prośbą o wsparcie. Okres pandemii mocno zweryfikował postawy pracodawców i niestety obnażył wiele nadużyć, przypadków łamania prawa, czy też wykorzystywania pozycji silniejszego na trudnym w niektórych sektorach rynku pracy. Jest to również kolejna spółka, kolejna organizacja związkowa wchodząca w spór zbiorowy z pracodawcą. Tymczasem powody nie zmieniły się od lat: godna płaca za pracę, dyskryminacja przy kształtowaniu warunków pracy i płacy, utrudnianie działalności związkowej, brak szacunku pracodawcy do strony społecznej i pracowników - informuje Zarząd Okręgu Lewica Razem Okręg Podbeskidzie.

- W trakcie głosowania pracownicy zostali zapewnieniu o wsparciu w tworzeniu funduszu solidarnościowego dla strajkujących, który chociażby w części zrekompensował utracone wynagrodzenie. Nie można pozwolić, aby pracownicy - których najniższe wynagrodzenie zasadnicze w spółce wynosi obecnie 2 520 zł brutto (!) - pozostali zupełnie sami - dodają przedstawiciele podbeskidzkich struktur Lewicy Razem.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.