bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 grudnia 2021
  • wyświetleń: 785

Praca blisko polskiej granicy

Materiał partnera:

Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej Polacy mają nieskrępowany dostęp do rynków pracy wszystkich państw członkowskich, z czego skwapliwie korzystają od samego początku. Jednak emigracja w dalekie zakątki Europy nie jest dla wszystkich. Wiele osób wybiera prace sezonowe w krajach sąsiadujących z Polską, czyli głównie w Niemczech, Czechach oraz w Skandynawii. Szczególnie duży wybór ofert mają Niemcy, które należą do najsilniejszych gospodarczo państw świata. Polacy chętnie i masowo korzystają z tego sąsiedztwa i bliskości geograficznej między naszymi krajami.

Jest spora grupa osób, dla której praca w Niemczech możliwa jest bez przeprowadzania się do tego kraju. Chodzi tutaj głównie o mieszkańców województw przygranicznych. Jednak nawet ci, którzy przeprowadzić się muszą chwalą bliskość swojego nowego miejsca pracy do rodzinnego domu. Jest wiele zawodów, które umożliwiają pracę czasową na terenie Niemiec. Jednym z nich jest praca w opiece Niemcy, która została w dużej mierze opanowana przez Polki. W wyniku ciągłego starzenia się niemieckiego społeczeństwa ofert pracy w opiece w Niemczech przybywa co roku. Już teraz nasi zachodni sąsiedzi potrzebują kilkaset tysięcy opiekunek seniorów, które zajmą się ich rodzicami czy dziadkami.

Praca opieka Niemcy, to dobry sposób na to aby nie zrywać na stałe więzi z rodzinnym krajem, a jednak poczuć się docenionym finansowo. Przeciętne zlecenie w opiece w Niemczech trwa około sześciu tygodni i przy pośrednictwie takich agencji opiekunek osób starszych, jak Veritas Opieka, zapewnia zarobki w okolicach 1700 euro netto miesięcznie. Jest to kwota, o której może pomarzyć większość Polaków pracujących w kraju. Kolejnym plusem pracy w opiece w Niemczech jest praktyczny brak kosztów utrzymania się na miejscu. Zarówno koszt zakwaterowania, jak i wyżywienia ponosi rodzina podopiecznego, którym zajmuje się opiekunka.