Reklama

Wiadomości

  • 11 grudnia 2021
  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3005

[FOTO] Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w bielskiej katedrze

W niedzielę, 19 grudnia 2 bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju diecezji bielsko-żywieckiej. Na terenie Bielska-Białej, Wilkowic i Jaworza harcerze rozpalili od Ognia Betlejemskiego ogniska. Stamtąd można było zabrać niezwykły płomień do swoich domów.

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w bielskiej katedrze - 19.12.2021 · fot. Marian Szpak / www.diecezja.bielsko.pl


Ze względu na obostrzenia sanitarne w niedzielnej mszy św. w katedrze udział wzięła skromna reprezentacja harcerek, harcerzy i zuchów z Beskidzkiego Hufca ZHP. W tym roku druhowie zorganizowali kilka miejsc w Bielsku-Białej i okolicach, z których w określonym czasie można odebrać Światło Pokoju. Lampion z betlejemskim światłem wniosło do świątyni trzech zuchów. Od przyniesionego płomienia ks. Chrzan zapalił cztery świece adwentowe i te stojące na ołtarzu.

Ogniska Betlejemskiego Światła Pokoju zapłonęły w następujących miejscach: Przystanek turysty w Małej Straconce, miejsce ogniskowe przy amfiteatrze w Lipniku, miejsce ogniskowe na Dębowcu, Park Słowackiego nieopodal siedziby hufca, teren ośrodka harcerskiego Wilczysko w Wilkowicach, wiata za kaplicą św. Jana Nepomucena w Jaworzu-Nałężu. Do 22 grudnia w godzinach od 13.00 do 17.00 - Ogień Betlejemski można będzie odebrać w siedzibie Hufca Beskidzkiego ZHP im. hm. Józefa Drożdża przy ul. Fryderyka Chopina 3.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł - Światła Pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

mp / bielsko.info

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.