Reklama

Wiadomości

  • 5 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2418

Budowa łącznicy kolejowej skróci czas podróży do Krakowa o 15 minut

Budowa łącznicy skróci o około 15 minut czas przejazdu pociągiem z Małopolski na Podbeskidzie. Zwiększy się atrakcyjność trasy Kraków - Bielsko-Biała. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. popisały umowę za blisko 23 mln zł netto na realizację prac. Inwestycja współfinasowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

pociąg
Budowa łącznicy kolejowej skróci czas podróży do Krakowa o 15 minut · fot. PKP PLK


Wybudowanie łącznicy wyeliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i umożliwi bezpośredni przejazd na trasie Kraków - Bielsko-Biała - Kraków. To rozwiązanie usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić nawet o blisko kwadrans podróże z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.

Łącznica kolejowa, to nowy odcinek toru, który połączy dwie zelektryfikowane linie: nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała. Wybudowany zostanie ok. 500 m nasyp. Na obiekcie zaplanowano tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Sprawny i bezpieczny przejazd pociągów zapewni również rozbudowa mostu w miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina - Żywiec. Wykonawcą umowy za blisko 23 mln zł netto jest Firma ZUE S.A.

Zgodnie z podpisaną umową, budowę nowego odcinka toru poprzedzi przygotowanie projektów wykonawczych. Oddanie łącznicy do eksploatacji przewidziane jest w drugim półroczu 2023 r.

Inwestycja: „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna realizowana jest w ramach projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Koleją sprawniej i wygodniej z Małopolski na Podbeskidzie

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają możliwości i atrakcyjność kolei dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków z programów unijnych. Łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej zwiększy atrakcyjność trasy Kraków - Bielsko-Biała. Prace między Wadowicami a Andrychowem już poprawiły komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin, a także zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Wszystkie obiekty pasażerskie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Bezpieczeństwo zwiększają wymienione tory wraz z siecią trakcyjną oraz prace na 40 przejazdach kolejowo-drogowych. Kontynuowana jest budowa mijanki w Barwałdzie Średnim.

Prace realizowane są w ramach projektu o wartości 129 mln zł: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - granica województwa” (Etap I), współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r.

pociąg
fot. PKP PLK

ab / bielsko.info

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.