bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1740

Tytan w czapce! Lider Klubu Gaja z prestiżową nagrodą

To dzięki niemu nie można już w Polsce bezkarnie maltretować zwierząt. Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, został laureatem Zielonego Orła Rzeczpospolitej - nagrody za szczególne zaangażowanie w działania na rzecz przyrody.

Reklama

Jacek Bożek
Jacek Bożek · fot. Klub Gaja


Listę laureatów Zielonych Orłów - osób, firm i samorządów, które w szczególny sposób zasłużyły się w działaniach związanych z edukacją ekologiczną, działalnością na rzecz klimatu i środowiska oraz przodują w proekologicznych rozwiązaniach technologicznych - ogłoszono podczas gali Walka o klimat 30 listopada. W tegorocznej, drugiej edycji Zielonych Orłów, nagrody i wyróżnienia przyznano w kategoriach: Tytan, Tytanka, Firma, Nowoczesne technologie, Samorządy, Organizacje ekologiczne, In memoriam.

Jacek Bożek został nagrodzony w kategorii Tytan. Tuż po informacji o otrzymaniu nagrody, w trakcie gali Walka o klimat, podziękował nie tylko Rzeczpospolitej, członkom kapituły i zespołowi Klubu Gaja, ale i drzewom, rzekom i zwierzętom, dzięki którym może działać i pracować dla Ziemi.

Założyciel Klubu Gaja jest wszędzie tam, gdzie przyrodzie dzieje się krzywda. To jeden z nielicznych obrońców przyrody, których racji od czasu do czasu słuchają politycy - pisze na łamach Rzeczypospolitej Mariusz Janik. I dalej: Nasunięta na oczy czapka Jacka Bożka to ikona polskiego aktywizmu ekologicznego.

Członkowie Klubu Gaja są niezwykle dumni z przyznania tytułu Tytana założycielowi i prezesowi Klubu Gaja Jackowi Bożkowi. - Jacek niestrudzenie od 33 lat prowadzi naszą organizację i jest jej niekwestionowanym charyzmatycznym liderem - chwalą się.

Komentarz dotyczący Zielonych Orłów Rzeczypospolitej na łamach środowego wydania dziennika, autorstwa Michała Niewiadomskiego, szefa kapituły nagrody, nosi tytuł Zwierzę nie jest rzeczą. To bezpośrednie nawiązanie do wieloletniej kampanii Klubu Gaja, która doprowadziła do ważnych zmian prawnych i świadomościowych w Polsce, przede wszystkim do zmiany ustawy o ochronie zwierząt.

Pamiętam końcówkę lat 90. ubiegłego wieku, gdy w koszulce z logo kampanii Zwierzę nie jest rzeczą dumnie chodziłem po polu namiotowym w Żarach, gdzie odbywał się Przystanek Woodstock (...), wiele osób, widząc moją koszulkę, podnosiło kciuki do góry, zgadzając się, że zwierzętom należy się szacunek, traktowanie podmiotowe, a nie przedmiotowe. I pamiętam też opór widoczny w sejmowych ławach zajmowanych przez posłów z PSL, gdy inni parlamentarzyści mający dobro zwierząt na względzie, zainspirowani działaniami Klubu Gaja, uzasadniali potrzebę zmiany podejścia do zwierząt - pisze Niewiadomski.

Kampanie Gai - Jeszcze żywy karp, Zaadoptuj rzekę, Święto drzewa, dzięki któremu zasadzono w całej Polsce blisko miliard drzew i krzewów - realnie zmieniają nie tylko świadomość społeczną, ale też materialną i prawną rzeczywistość.

Więcej informacji o laureatach nagrody Zielnych Orłów Rzeczpospolitej na stronie: https://klimat.rp.pl/walka-o-klimat/art19148761-zielone-orly-rzeczpospolitej-przyznane

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.