bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 grudnia 2021
  • wyświetleń: 612

Mieszkania w Katowicach. Czy warto postawić na rynek wtórny?

Materiał partnera:

Kupno mieszkania nie należy do łatwych zadań, jednak satysfakcja z dobrze dokonanego wyboru daje wiele radości na długie lata. Na jakie lokale mogą liczyć zainteresowani zamieszkaniem w Katowicach? Czy tylko rynek wtórny w tym mieście jest opłacalnym i słusznym wyborem? Sprawdzamy, ofertę zarówno nowych mieszkań, jak i tych „z drugiej ręki”.

Mieszkania w Katowicach. Czy warto postawić na rynek wtórny?


Rynek wtórny w nieruchomościach. Słuszny wybór?


 
Katowice należą do tych aglomeracji, które w ostatnich latach przeżywają okres intensywnego rozwoju w wielu obszarach związanych np. rynkiem pracy, inwestycjami biurowymi, modernizacją infrastruktury miejskiej czy nieruchomościami. Dlatego mieszkańcy Górnego Śląska mają szerokie możliwości w wyborze swojego mieszkania. Katowice to miasto ze zróżnicowaną ofertą lokali nowych, jak i tych używanych. Czy warto poszukać wśród tych z rynku wtórnego? Z pewnością, trzeba je wziąć pod uwagę. Od czego zacząć taki rekonesans? Pomocne w tym zakresie będą portale ogłoszeniowe, w których właściciele publikują informacje o swoich nieruchomościach. Zapoznanie się z kilkoma stronami z propozycjami lokali pomoże nam poznać aktualne stawki sprzedażowe obowiązujące na rynku wtórnym w Katowicach.

Niektóre osiedla, które powstały dwie czy trzy dekady temu, są zlokalizowane bliżej centrum niż te realizowane obecnie przez deweloperów. To właśnie lokalizacja należy do podstawowych i głównych czynników determinujących wybory mieszkaniowe. Jeśli zależy nam na własnym miejscu postojowym, to z kolei o wiele łatwiej je uzyskać w lokalach z rynku pierwotnego. Podobnie, gdy marzy nam się taras lub własny, mały ogródek. W tym przypadku z pewnością lepiej postawić na nowe lokum. Ponadto nie każde M jest wyposażone w balkon znajdujący się na wyższych kondygnacjach budynku. Natomiast deweloperzy - m.in. Grupa Murapol -  proponuje balkon czy taras przynależny do każdego mieszkania.

Oczywiście jedną z zalet lokali „z drugiej ręki” jest możliwość wprowadzenia się praktycznie od razu. Jednak szacując ostateczny termin przeprowadzki, nie można zapomnieć o niezbędnym remoncie i adaptacji M do własnych potrzeb.
 

Rynek pierwotny bardziej opłacalny?


 
Dla tych, którzy swoją mieszkaniową przyszłość wiążą z nowymi „czterema kątami”, mamy dobre wieści. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez portal rynekpierwotny.pl w Katowicach oferta deweloperów jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania. Wysoki poziom przeciętnego wynagrodzenia na terenie całego województwa sprawia, że odnotowano stały popyt na rynku nieruchomości w stolicy Śląska. Wśród preferencji kupujących przeważają mieszkania 3-pokojowe oraz 2-pokojowe, a ich całkowity metraż mieści się w przedziale od 40 do 60 mkw.[1] Takich lokali nie brakuje w Katowicach. Deweloperzy, chcąc przekonać do zakupu na rynku pierwotnym, proponują innowacyjne rozwiązania wspierające codzienny komfort.

- W naszych mieszkaniach zainstalowaliśmy światłowód z ultraszybkim internetem, który nasi klienci docenili zwłaszcza w okresie pandemii i nasilonej pracy zdalnej oraz nauki dzieci w domach. Wśród innych funkcjonalności warto wspomnieć także o systemie HMS, który umożliwia wdrożenie smart home do zdalnego sterowania mediami we własnym M za pomocą smartfonu lub funkcji hotelowej. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale dające realne oszczędności energii, sięgające 30 proc. w skali roku - wyjaśnia Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Murapol SA. Ten deweloper w Katowicach realizuje inwestycję Murapol Dębowe Tarasy. Wśród innych zalet lokali z tego segmentu można wymienić m.in.: nowoczesny wygląd osiedla wraz z atrakcyjną architekturą i starannie dobraną zielenią w najbliższym otoczeniu, miejsca postojowe w garażu podziemnym, wysoką jakość wykończenia części wspólnych.

Osoby, które chcą szybko zamieszkać w nowym miejscu, powinny także sprawdzić, czy w danej dzielnicy są dostępne gotowe mieszkania do odbioru. 
 
[1] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/specyfika-rynku-nieruchomosci-mieszkaniowych-w-katowicach/1374/