bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 grudnia 2021
  • wyświetleń: 689

Jak powstają lody sprzedawane w sklepach?

Materiał partnera:

Lody to często jedna z wielu letnich przyjemności, których trudno sobie odmówić. Ich orzeźwiający smak i przyjemna słodycz sprawiają, że bardzo trudno jest ich sobie odmówić. Czy jednak kiedyś przyszło Ci do głowy, jak są robione lody? Z czego się je wytwarza czy produkcja jest trudna oraz jak wygląda droga z kadzi do zamrażarki w sklepie? W naszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Whitpress


Jaki jest najczęstszy skład lodów?Skład lodów zależy w zasadzie od dwóch czynników: oczywiście smaku oraz producenta. Najlepsze lody powinny mieć w sobie jak najmniej produktów. Wystarczą tutaj w zasadzie baza w postaci produktów nabiałowych, czyli mleka i śmietany, słodzika (najczęściej cukru), jajek oraz owoców, orzechów czekolady bądź ewentualnie innych dodatków. Nieco gorsze lody mają w składzie także wiele innych składników. Najczęściej mają one poprawić smak lub też lepiej zakonserwować produkt. Wśród produktów, które można znaleźć w lodach są tłuszcze roślinne albo mleczne, masy beztłuszczowe, barwniki i dodatki smakowe, woda, a także emulgatory bądź stabilizatory.

Kolejne etapy po doborze składnikówJeśli producent zdecydował już, z jakich produktów chce wytworzyć lody, przychodzi czas na opracowanie receptury, czyli proporcji i sposobu wykonywania lodów. Później w produkcji wykorzystuje się wiele różnych procesów i operacji, takich jak dokładne wymieszanie, pasteryzacja, homogenizacja, dojrzewanie, zamrażanie i na końcu napowietrzanie. W procesie produkcji dużą rolę odgrywa odpowiednia temperatura i warto zauważyć, że nie zawsze im niższa ona jest, tym lepiej. We wszystkich procesach nieraz udział biorą naukowcy czuwający nad produkcją bezpiecznych do spożycia produktów.

Zaprojektowanie etykiety wraz z opakowaniemKiedy produkt jest gotowy, trzeba go jakoś zapakować i przetransportować. Najczęściej wykorzystuje się tutaj tworzywa sztuczne, takie jak opakowania plastikowe Stark. Są one wykonane z bezpiecznego w kontakcie z żywnością polipropylenu, który cechuje się dużą odpornością na wilgotność oraz ujemne temperatury. Pudełka powinny być także dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem lub ewentualnym wyciekiem. Nie wolno także zapominać o projekcie etykiety, którym zajmują się profesjonalni graficy. Ich późniejsze naniesienie na opakowanie również powinno być wykonane z najwyższą starannością.

Przetransportowanie produktów do punktów sprzedażyLody są trudnym produktem do przewożenia, ponieważ muszą stale być utrzymywane w swojej zamrożonej formie. Rozmrożenie i zamrożenie ponownie mogą bowiem skutkować dolegliwościami żołądkowymi, których chyba każdy wolałby uniknąć. Optymalną temperaturą, w jakiej powinno się przewozić lody jest -18 stopni Celsjusza i wartość ta powinna być utrzymana na wszystkich etapach transportu. Zadbanie o bezpieczny i pewny transport leży w gestii producenta i powinien on przyłożyć do tego aspektu szczególną wagę.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już nieco więcej o produkcji lodów. Smacznego!