Wiadomości

  • 3 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2458

[ZDJĘCIA] Bielska kolekcja mody zaprezentowana w Teatrze Polskim

Po raz pierwszy w Bielsku-Białej zaprezentowana została kolekcja mody Biała/Everlasting autorstwa mieszkającej i pracującej w naszym mieście Natashy Pavluchenko. Pokaz odbył się 2 grudnia w Teatrze Polskim w ramach oficjalnego otwarcia pierwszej edycji UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival, którego projektantka jest dyrektor programową. Więcej modowych uniesień już 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, gdzie odbędą się wydarzenia zaplanowane na kolejny, ostatni już dzień festiwalu.

W ideę UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival w Bielsku-Białej publiczność zgromadzoną w Teatrze Polskim wprowadziła rozmowa zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim, dyrektor programową festiwalu Natashą Pavluchenko i przewodniczącym jury konkursu Fusion Rafałem Stanowskim, przedstawicielem Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, partnera wydarzenia.

Podobnie jak historia tego miasta, tak i historia festiwalu modowego, a także geneza kolekcji Biała/Everlasting - wszystko to zaczęło się w jednym miejscu - w dzielnicy Stare Bielsko. Biała inspirowana jest bowiem sztuką sakralną z przepięknego gotyckiego kościoła św. Stanisława z drugiej połowy XIV w. mieszczącego się w Starym Bielsku. Ale po kolei…

Po sukcesie we Włoszech kolekcji Maria D’Anglona autorstwa Natashy Pavluchenko, stworzonej dla miasta Tursi, do Bielska-Białej przyjechał burmistrz tego miasta Salvatore Cosma.

- Pojechał z nami na edycję konkursu Miss Polonia do Warszawy, zwiedził Polskę i odwiedziliśmy obecnego tu Adama Ruśnika. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o historii miasta. Adam pokazywał albumy zdjęć. Otworzyłam jeden z nich i zobaczyłam fotografię, która przedstawiała niewiarygodne freski na sklepieniu. I zapytałam co to jest? Na co Adam powiedział - przecież to jest nasz kościół św. Stanisława w Starym Bielsku - opowiadała Natasha Pavluchenko. - Mijałam ten kościół praktycznie każdego dnia w drodze do pracy i nie wiedziałam, że wewnątrz jest ukryty taki skarb. I tak krok po kroku powstał pomysł stworzenia kolekcji absolutnie przełomowej w mojej karierze modowej. Wszyscy mnie nazywają czarnym projektantem, ja jestem wiecznie czarna, czarne kolekcje, z czernią bardzo ciężko się pracuje, a jako że ostatnie dwa lata były bardzo ciężkie, brakowało mi świeżej energii. I stworzenie kolekcji kompletnie innej - po raz pierwszy w życiu białej - ogromnie mnie ucieszyło. Trzeba było trochę odczarować ten ciężki czas. Tak powstała biała kolekcja - dodała projektantka.

Kolekcję Biała/Everlasting 2 grudnia po raz pierwszy można było zobaczyć w Bielsku-Białej. Na scenie Teatru Polskiego na początek i na zakończenie recitalu Anny Guzik pt. Bezsenna suknie zaprezentowało dwanaście modelek. W całkowitej bieli prezentowały się niczym anioły. Wszystkie modelki na głowach miały loki przyozdobione jedynie skromnymi opaskami. Całość prezentacji dawała wrażenie ulotności, delikatności i zwiewności, jak ze snu.

Wcześniej, w lipcu tego roku, kolekcja została zaprezentowana w Rzymie podczas wydarzenia AltaRoma, w którym udział brała ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Oczarowana kolekcją zaprosiła Bielsko-Białą do współorganizacji we wrześniu w ambasadzie w Rzymie jubileuszu 30-lecia Trójkąta Weimarskiego.

- Podjęliśmy się tej organizacji. Pokazy mody Natashy Pavluchenko i muzyka, z którą tam pojechaliśmy, zostały bardzo ciepło przyjęte, o Bielsku-Białej zrobiło się głośno i tam też zrodził się pomysł, aby zorganizować festiwal modowy w naszym mieście, który właśnie się odbywa - mówił z dumą prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Dziś ostatni dzień modowych zmagań w Bielsku-Białej. W Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbędą się pokazy mody młodych polskich projektantów, warsztaty i showroomy. O 19.00 zaplanowano galę finałową festiwalu. Szczegóły na stronie https://urbbanfusion.com/.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.