bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1012

Zegar kwadransowy na Rynku znowu odmierza czas

Podejście do czasu bywa bardzo różne. Jedni podkreślają, że czas to pieniądz, inni przekonują, że szczęśliwi czasu nie liczą. Jednak zarówno jednym, jak i drugim, czy tego chcą, czy też nie, czas upływa, a przemijanie odmierzają zegary. Na bielskim Rynku znów czas odmierza oryginalny czasomierz - kwadransowy.

zegar kwadransowy
Zegar kwadransowy na Rynku znowu odmierza czas · fot. UM Bielsko-Biała


Jakiś czas temu ten nietypowy zegar umieszczony na fontannie w centralnej części Rynku przestał wskazywać upływające kwadranse. Pewnie byśmy się z tego ucieszyli, gdyby równocześnie z zegarem zatrzymał się nie tylko czas, ale i proces starzenia. Tak jednak niestety się nie stało. Dlatego Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej rozpoczął poszukiwania wykonawcy, który podjąłby się analizy nie tylko przyczyn wadliwego działania tego wyjątkowego zegara, ale i naprawy istniejącego układu elektronicznego sterującego pracą urządzenia.

Już wstępne oględziny pokazały, że zastosowany w nim mechanizm jest niezwykle skomplikowany, a na dodatek narażony na działanie wilgoci, której przecież elektronika nie lubi. Dlatego postanowiono zaprojektować i zbudować praktycznie nowy mechanizm. Jego zaletą jest prostota w obsłudze i łatwiejsze ewentualne naprawy w przyszłości.

zegar kwadransowy
{Zegar kwadransowy na Rynku znowu odmierza czas · fot. UM Bielsko-Biała


Zaprojektowanie nowego mechanizmu sterującego zegarem, zakup części, montaż, napisanie programu sterującego, podłączenie nowego układu do istniejących wyświetlaczy, testy działania i montaż całości w rozdzielni przy fontannie z Neptunem - trwały do końca listopada br. 29 listopada dokonano odbioru prac. Oprócz wykonania nowego - poprawnie działającego układu, wzmocniono także siłę świecenia wyświetlaczy LED, co poprawiło widoczność ich wskazań.

Zegar kwadransowy znów działa poprawnie. Jednak odczytanie na nim godziny może niektórym sprawiać problem, dlatego obok zegara zamontowano instrukcję odczytu jego wskazań.

Zegar na Rynku ze względu na oryginalność wskazań może być kolejną ciekawostką turystyczną Bielska-Białej.

zegar kwadransowy
Instrukcja zegara kwadransowego · fot. UM Bielsko-Biała

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.