bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 listopada 2021
  • wyświetleń: 1728

Bielsko-Biała na 1. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021

Pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu zajęło miasto Bielsko-Biała w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021. Na wynik składają się dane GUS dotyczące kondycji budżetowej samorządu, wydatkowania środków z Unii Europejskiej, osiągnięć absolwentów oraz wydatków na oświatę, w sumie 16 kategorii.

Reklama

Bielsko-Biała na 1. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021
Bielsko-Biała na 1. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021 · fot. Facebook / Jarosław Klimaszewski


Ranking organizowany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach. Jego wyniki poznaliśmy 16 listopada podczas uroczystości z udziałem kilkudziesięciu włodarzy gmin i miast, która odbyła się w sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

W rankingu oceniane są wszystkie gminy i miasta. O miejscu decyduje wynik wyliczony w oparciu o wskaźniki mierzące potencjał, aktywność i osiągnięcia gminy. Dokładna analiza przygotowana przez ekspertów GUS ma pomóc w zdiagnozowaniu kondycji wszystkich lokalnych samorządów z całego województwa. Ranking wskazuje w sposób obiektywny najlepiej radzące sobie wspólnoty gminne. Tworząc zestawienie, eksperci biorą pod uwagę m.in. kondycję budżetową samorządu, wydatkowanie środków z Unii Europejskiej, osiągnięcia absolwentów, przyrost naturalny, salda migracji, wydatki na ochronę klimatu, oświatę i kulturę czy też nakłady na szkolenia pracowników urzędów gmin oraz radnych.

Bielsko-Biała na 1. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021
Bielsko-Biała na 1. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021 · fot. Tomasz Żak


- To wyjątkowy ranking. Jego podstawą są twarde dane GUS z 16 kategorii. Naszym celem jest wyłonienie najlepszych gmin, promowanie tych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju naszego regionu - mówił wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Marcin Smala.

Ranking Gmin to inicjatywa, która po raz pierwszy przeprowadzona została w 2010 roku w Krakowie. Konkurs powtarzany był z dużym powodzeniem i zainteresowaniem samorządów przez kolejne lata w kolejnych województwach. Ranking Gmin Śląska jest bliźniaczą inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w województwach małopolskim, podkarpackim, lubelskim. W bieżącym roku fundacja przeprowadza konkursy według podobnych wskaźników w całym kraju.

Bielsko-Biała z 1. miejscem w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021
Bielsko-Biała na 1. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2021 · fot. UM Bielsko-Biała


Misją Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej jest wspieranie samorządów w poprawie jakości życia mieszkańców, pomoc w wytyczaniu najlepszych ścieżek rozwoju dla poszczególnych jednostek oraz poprawa jakości świadczonych przez administrację samorządową usług. Fundacja prowadzi działania za pośrednictwem forów pracowników samorządowych, szkoleń otwartych i zamkniętych, badań i analiz, projektów oraz doradztwa eksperckiego.

Patronat honorowy nad Rankingiem Gmin Śląska sprawują Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełchowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Piotr Kuczera oraz Przewodniczący Zarządu Śląskiego Forum Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów Marek Pszonak.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.