bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2021
  • 21 grudnia 2021
  • wyświetleń: 29153

[WIDEO, ZDJĘCIA] Świąteczny klimat na Rynku i placu Wolności

Świąteczne zapachy pierników i grzanego winna, stragany z bogactwem świątecznych ozdób oraz magiczne koncerty, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój - to wszystko mogliśmy doświadczyć w weekend na na Rynku podczas 14. już "Świąt na starówce".

Reklama

Święta na Starówce - 17.12.2021 · fot. Lucek Cykarski / Bielskie Centrum Kultury


Święta na starówce to bardzo lubiana przez bielszczan i gości impreza plenerowa, która na trwałe wpisała się już w miejski krajobraz. Kiermasz, występy artystyczne i inne atrakcje stworzy wyjątkową przedświąteczną atmosferę na tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Jak w latach poprzednich na Rynku stanęły drewniane pawilony, w których działały stoiska gastronomiczne. Sprzedawane były tam gorące dania, ciepłe napoje, ciasta i inne smakołyki. Na Rynku standardowo ustawiono scenę, na której przez trzy dni Świąt na starówce odbywały się występy artystyczne.

Loading...


W piątek, 17 grudnia na początek usłyszeliśmy zespół Włóczykije, który wydał właśnie płytę Energia miasta z autorskimi piosenkami o Bielsku-Białej z okazji dwóch rocznic: 70-lecia połączenia Bielska i Białej oraz 15-lecia istnienia grupy. Koncert promujący wydanie płyty odbył się niedawno w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Następnie o godz. 18.00 wystąpiła formacja Tomek Lewandowski & SzeSzeMa. Ten projekt - jak o nim mówią sami twórcy - jest pomysłem bardziej przyjacielskim niż marketingowym. Muzycy znają się od bardzo dawna (wszyscy pochodzą z Bielska-Białej) i wielokrotnie już ze sobą grali w ramach różnych koncertów i projektów. Zespół tworzą Tomek Lewandowski, Robert Szewczuga, Leszek Szewczuga i Krzysztof Maciejowski. Na zakończenie bloku koncertowego na scenie na Rynku o godz. 19.00 pojawił się zespół Dzień Dobry.

Święta na Starówce - 18.12.2021 · fot. Lucek Cykarski / Bielskie Centrum Kultury


Święta na Starówce - 17.12.2021 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Gwiazdą soboty był Dawid Kwiatkowski, polski piosenkarz, autor tekstów i osobowość telewizyjna, autor siedmiu solowych albumów studyjnych: 9893, 9893 Akustycznie, Pop & Roll, Element trzeci, Countdown i 13 grzechów oraz najnowszego krążka Dawid Kwiatkowski. Większość wydanych przez niego płyt dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce otrzymując status złotej i platynowej. Laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego europejskiego oraz polskiego wykonawcy, zdobywca czterech nagród Nickelodeon Kids’ Choice Award, Telekamery, a także najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce Bursztynowy Słowik, którą otrzymał w bieżącym roku za utwór Bez ciebie. Juror najpopularniejszego w Polsce formatu rozrywkowego The Voice Kids. Wieczór 18 grudnia podobnie jak w sobotę zakończyła Świąteczna Dyskoteka z Radiem Bielsko.

Święta na Starówce - 19.12.2021 · fot. Lucjusz Cykarski / Bielskie Centrum Kultury


Niedzielne koncerty rozpoczęło widowisko przygotowane przez Miejski Dom Kultury z okazji 25-lecia tej instytucji pod tytułem Beskidzkie Betlejem. Usłyszeliśmy najpiękniejsze tradycyjne polskie kolędy i ludowe pastorałki na góralską nutę w znakomitych aranżacjach Jacka Obstarczyka, które przeplatane były opowieściami o zwyczajach i obrzędach panujących w górach. Wystąpił Bielski Chór Gospel z towarzyszącym bandem i Michał Czulak Czulens, Chór Męski Harfa, Chór Echo, Kapela Góralska Beskid, Kapela Beskidek, Kapela Cuda Wianki, Kapela Śtudry, Zespół Kontrasty, Dziecięcy Chórek Pinokio, Zespół Melodyjka, Zespół Retrospekcja, Anna Majeranowska, Małgorzata Langner, Antonina Romanowska i Tigran Vardikyan. Na zakończenie wieczoru odbył się bożenarodzeniowy koncert Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Tradycyjna "Mikołajowa Strefa dla dzieci" zlokalizowana była na placu Wolności, gdzie na najmłodszych czekał Mikołaj z wesołymi elfami i saniami, karuzela i innymi atrakcjami. Na placu Wolności ustawiony został telebim, który na żywo transmitował program artystyczny z Rynku oraz pokazywał filmy reklamowe i promocyjne oraz bajki dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Wieczorem na placu Wolności pojawił się Teatr Lufcik na Korbkę & AzisLights z programem !70 fajerek! Następnie odbyło się Rodzinne spotkanie z elfami i Mikołajem. Z kolei o 19.45 Teatr Ognia AzisLights i Lufcik na Korbkę zaprezentował widowiskowe show ogniowo-pirotechniczne, które rozgrzało wszystkie serca w rytm zimowych hitów. Przedstawienie przeniosło Fabrykę Świętego Mikołaja na rynek w Białej (Plac Wolności). Płonące konstrukcje umieszczone na aktorach, imponujące choreografie taneczne i starannie dopracowane stroje miałyjedno zadanie - oczarować publiczność. Niedzielny wieczór zakończył się zabawą na 70 fajerek i wspólnymi gorącymi życzeniami „Magicznych Świąt".

Zarówno Rynek, jak i ulica 11 Listopada oraz plac Wolności, zyskały specjalną, oryginalną dekorację świetlną. Na placu Bolesława Chrobrego stanęła nowa, pięknie udekorowana choinka oraz inne ozdoby.

Święta na starówce zorganizował Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Agencją Reklamową Promix Irena Swadźba.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.