bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 listopada 2021
  • wyświetleń: 686

Jak dbać o higienę intymną u kobiet?

Materiał partnera:

Kobiece okolice intymne są podatne na podrażnienia, zaburzenia pH i zmiany w składzie mikrobioty. Wrażliwa skóra i błony śluzowe wymagają delikatnego traktowania - z jednej strony zapewnienia komfortu i optymalnego nawilżenia, a z drugiej wsparcia naturalnej ochrony przed infekcjami. Na czym powinna polegać prawidłowa higiena intymna u kobiet?

Źródło: unsplash.com


Jak prawidłowo myć miejsca intymne?Okolice intymne należy myć nie częściej niż dwa razy dziennie, by nie zaburzać naturalnych mechanizmów obronnych skóry i śluzówki. Zabiegi higieniczne najlepiej wykonywać rano i wieczorem. Częstotliwość mycia można zwiększyć w czasie upałów albo miesiączki. Zachowaniu zdrowia intymnego sprzyjają prysznice albo korzystanie z bidetu. Do mycia najlepiej używać letniej wody. Częste ciepłe i długie kąpiele mogą powodować przesuszenia i wyjałowienie się naturalnej flory bakteryjnej, dlatego nie są zalecane.

Okolice intymne warto myć dłonią, zachowując kierunek od pochwy do odbytu, by nie przenosić patogennych mikroorganizmów. Lepiej zrezygnować z myjek czy gąbek, dlatego że mogą podrażniać skórę i błony śluzowe, a także stwarzać sprzyjające warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Po umyciu miejsc intymnych należy je starannie wysuszyć, używając oddzielnego ręcznika bawełnianego lub papierowego.

Wybieraj odpowiednie kosmetyki do higieny intymnejKosmetyki do higieny intymnej dla kobiet mogą mieć postać żelu, kremu czy pianki. Powinny delikatnie myć wrażliwe partie ciała, pielęgnować skórę i zapewniać odświeżenie. Pożądane jest również działanie nawilżające i kojące. Dobry kosmetyk do higieny intymnej musi usuwać patogenne drobnoustroje, ograniczać stany zapalne i nie zaburzać przy tym fizjologicznego pH okolic narządów płciowych. Warto, by preparat dodatkowo regenerował skórę i błony śluzowe.

Dobrze, gdy płyn do higieny intymnej zawiera kwas mlekowy pomagający utrzymać prawidłowe pH oraz prebiotyki wspierające rozwój dobroczynnych bakterii. W składach preparatów warto szukać również składników działających nawilżająco, odżywczo, przeciwzapalnie czy kojąco takich jak alantoina, kwas hialuronowy, prowitamina B5, kora dębu, rumianek, babka lancetowata, szałwia, aloes, żurawina, nagietek czy lukrecja.

A jakich składników należy unikać, szukając odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej? Niepożądanymi substancjami w produktach mających dbać o wrażliwe okolice narządów płciowych są SLS, SLES, syntetyczne barwniki i aromaty, sztuczne konserwanty, parabeny, pochodne formaldehydu czy substancje spieniające.

Co zrobić, gdy nie ma się dostępu do wody i nie można użyć płynu czy innego kosmetyku myjącego, a potrzebuje się odświeżenia? W takich sytuacjach z pomocne okazują się chusteczki do higieny intymnej. Tego typu higieniczne akcesoria, przydatne szczególnie w podróży, pozwalają szybko przywrócić sobie komfort i zniwelować nieprzyjemny zapach, mogą też zapewniać dodatkową ochronę przed infekcjami.

Noś przewiewną bieliznęW kwestii dbania o higienę intymną bardzo ważne okazuje się także noszenie odpowiedniej bielizny. Najzdrowsze dla okolic narządów płciowych są bawełniane majtki, wystarczająco luźne i wygodne. Na co dzień lepiej unikać obcisłej bielizny wykonanej z syntetycznych materiałów - może podrażniać ona skórę i stwarzać środowisko sprzyjające rozwojowi infekcji. Noszone spodnie czy szorty również nie mogą być zbyt ciasne, by nie działały drażniąco i pozwalały skórze oddychać.

Unikaj czynników sprzyjających infekcjomStosując akcesoria higieniczne takie jak podpaski czy tampony, należy szukać produktów wykonanych z naturalnych, oddychających materiałów. Nie zaleca się stosowania perfumowanych wkładek, chusteczek czy papierów toaletowych. Ponadto należy pamiętać, że zbyt częste usuwanie włosów łonowych może podrażniać skórę w obszarze miejsc intymnych i sprzyjać infekcjom. Depilację trzeba wykonywać z umiarem. Ponadto warto ograniczyć spożywanie produktów z cukrem, dlatego że jest on pożywką dla patogenów. Co więcej, przy nawracających infekcjach intymnych lepiej unikać basenów, jacuzzi i saun.

Kobiece miejsca intymne są narażone na różne niekorzystne czynniki mogące prowadzić do podrażnień, zaburzeń pH i flory bakteryjnej oraz infekcji. Pamiętając o tym, jak wrażliwe są okolice narządów płciowych, warto dobierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, wykonywać zabiegi higieniczne z zalecaną częstotliwością i dbając o prawidłową technikę mycia, a także unikać nawyków mogących powodować dyskomfort i sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Przestrzegając omówionych zaleceń można zachować zdrowie intymne, a także uczucie świeżości i wygody niezależnie od okoliczności.