bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 listopada 2021
  • 9 listopada 2021
  • wyświetleń: 12661

[FOTO] Powracają bezpośrednie pociągi z Bielska-Białej do Krakowa

Od 7 listopada znów pojedziemy pociągiem z Bielska-Białej do Krakowa. W Barwałdzie Średnim podróżni wsiądą do pociągów z nowego peronu w dogodniejszej lokalizacji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 129 mln zł przygotowują trasę Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała. Projekt jest współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Kursy na tej linii będzie obsługiwała spółka PolRegio.

Reklama

Powracają bezpośrednie pociągi z Bielska-Białej do Krakowa - 05.11.2021 · fot. PKP PLK


Wykonany zakres prac pozwala od 7 listopada na bezpośrednie połączenia pociągiem z Krakowa Bonarki do Bielska-Białej, bez zastępczej komunikacji autobusowej. Podróżni w Barwałdzie Średnim skorzystają z nowego peronu w dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji.

PLK kończą pierwszą fazę robót przy budowie mijanki w Barwałdzie Średnim. Gotowy jest peron. Przebudowano tor wraz z siecią trakcyjną. Wykonawca wybuduje drugi tor mijanki. Obok będzie peron. Kontynuowane będą roboty związane z montażem wiat, ławek, tablic informacyjnych.

Przystanek w nowym miejscu - docelowo z dwoma peronami, zwiększy dostępność i zapewni lepszą obsługę pasażerów. Na przystanku przewidziano wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz oznakowanie. Perony będą dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Mijanka usprawni przejazdy na jednotorowej trasie

Mijanka w Barwałdzie Średnim, to dodatkowy tor o długości blisko 1 km. Takie rozwiązanie stworzy warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała. Zwiększy się przepustowość linii - przewoźnicy zyskają możliwość do uruchamiania dodatkowych połączeń z Krakowa na Podbeskidzie.

Dostępniejsze przystanki, krótsze podróże

Celem inwestycji PLK na linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała (nr 117) jest zapewnienie atrakcyjnych podróży z Małopolski na Podbeskidzie. W połowie przyszłego roku planowane są krótsze o kilkanaście minut podróże z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona do Wadowic. Na odcinku Wadowice - Andrychów zwiększy się prędkości pociągów z 40 do 80 km/h.

Zrealizowano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Lepszy komfort podróżnym zapewniają zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Bezpieczeństwo zwiększają prace na 40 przejazdach kolejowo-drogowych.

Prace prowadzone są w ramach projektu za 129 mln zł: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - granica województwa” (Etap I).Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Jak informuje spółka PolRegio, która obsługuje linię z Bielska-Białej do Krakowa, z uwagi na trwające prace modernizacyjne i brak przepustowości na odcinku Kraków Gł./Kraków Pł. - Kraków Bonarka wszystkie pociągi do oraz z Bielska-Białej i Wadowic będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Kraków Bonarka. Przejazd od i do stacji Kraków Główny odbywał się będzie komunikacją miejską (KMK) na podstawie ważnych biletów kolejowych. Wyjątkiem jest pociąg nr 34603, który rozpocznie kurs komunikacją zastępczą w stacji Kraków Gł.

Rozkład jazdy dla linii Bielsko-Biała - Kraków dostępny jest na stronie internetowej spółki PolRegio.

mp / bielsko.info

źródło: PKP PLK, PolRegio

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.