bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 października 2021
  • wyświetleń: 246

Grzyby w lesie i na stole - jesienna tradycja

Materiał partnera:

Grzyby to organizmy wystepujące głównie na lądzie, które przez długi czas były zaliczane do świata roślin. Początek XX wieku to odkrycie cech, które nie pozwoliły zaliczyć ich do roślin. Aby systematyka świata przyrody była prawidłowa, stworzono podział organizmów żywych na Królestwo Zwierząt, Królestwo Roślin i Królestwo Grzybów (Fungi). I właśnie w tym ostatnim znalazły swoje miejsce grzyby leśne, hodowlane, drożdże i wiele innych organizmów, o istnieniu których nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Linkhouse


Garść informacji na temat grzybówGrzyby to organizmy wzbudzające wśród naukowców powszechne zaciekawienie, a nawet zdumienie. Grzyby nie są organizmami jednorodnymi. Mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe; jedne potrzebują do oddychania tlenu, inne należą do beztlenowców. Są gatunki żywiące się resztkami organicznymi martwych organizmów, są też takie, których pokarmem są pasożyty. Tak więc systematyka grzybów jest dość skomplikowana, natomiast w sposób nieformalny organizmy te można podzielić ze względu na:
  • występowanie
  • przeznaczenie kulinarne
  • rodzaj grzybni
  • sposób odżywiania


Vademecum grzybiarza


Kiedy najlepiej wybrać się na grzybobranie? Czas na zbieranie grzybów zaczyna się już w maju. Pojawiają się wtedy pierwsze borowiki. Pełnia sezonu dla grzybiarza to koniec lata i jesień - wtedy możemy w lesie znaleźć najwięcej owocników. Duża wilgotność i dość wysoka temperatura sprawiają, że wówczas w lasach i na łąkach pojawiają się grzybowe kapelusze.

Doświadczeni grzybiarze mają swoje ulubione miejsca do zbierania grzybów. Potrafią jechać kilka godzin nocą, aby być na miejscu wraz ze wschodem słońca - to najlepsza pora na zbieranie grzybów. Trzeba tylko zabezpieczyć się przed poranną rosą i komarami. Warto także zabrać ze sobą termos z ciepłym napojem i coś do przekąszenia.

W Polsce występuje około 1300 gatunków grzybów jadalnych, ale dopuszczonych do sprzedaży jest tylko 47 z nich. Wybierając się na grzybobranie warto zabrać ze sobą atlas grzybów. Nie jest to zbyt częste zachowanie, bo najczęściej ludzie uważają, że znają się na grzybach. Jednak, jak podkreślają autorzy poradnika Grzybownik, edukacja w zakresie wiedzy o grzybach jest bardzo słaba. Przykładowo panuje powszechna opinia, że najbardziej trującym grzybem jest muchomor czerwony - ten z białymi kropkami. Okazuje się, że przynosi on jedynie niezbyt poważne dolegliwości. Tymczasem już muchomor sromotnikowy uszkadza narządy wewnętrzne w sposób nieodwracalny. Najlepiej trzymać się zasady: zbieramy grzyby, które znamy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie sięgajmy po dane osobniki. Warto pamiętać, że są one częścią ekosystemu i stanowią często pożywienie leśnych zwierząt.

Krótkie zasady, które pozwolą nam czuć się bezpiecznie podczas grzybobrania:
  • zbierajmy tylko te grzyby, których jesteśmy pewni,
  • nie rozgrzebujmy ściółki leśnej,
  • dbajmy o ciszę w lesie, zwracajmy uwagę na ostrzeżenia przeciwpożarowe.


Grzyby zbierajmy najlepiej do przewiewnych wiklinowych koszyków. Woreczki czy torby foliowe powodują, że woda zawarta w grzybach paruje, wzrasta temperatura i wtedy z grzybów mogą wydzielać się toksyny.

Grzyby wykorzystywane w kuchniGrzyby obecne są w polskiej kuchni od stuleci. Stanowić mogą dodatek do sosów, zup, farszów lub zapiekanek. Mogą także służyć za składnik podstawowy w daniach obiadowych, przekąskach czy sałatkach. Z uwagi na duże wymagania odnośnie sztucznej uprawy (w Polsce powszechne są tylko pieczarki i boczniaki), grzyby leśne są powszechnie zbierane i wykorzystywane kulinarnie. Najpopularniejsze z nich to borowiki, kurki, rydze, maślaki, podgrzybki czy opieńki. To grzyby, które na przestrzeni stuleci sprawdziły się w kuchni polskiej. W gastronomii na świecie wykorzystywane są także grzyby innego rodzaju, jak choćby shiitake, enoki, shimeji w kuchni azjatyckiej czy trufle, cenione przez smakoszy na całym świecie.

Grzyby mają przede wszystkim duże walory smakowe. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Posiadają też wartości odżywcze, jak witaminy z grupy B, potas, żelazo czy wapń. Są również bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Jeśli chcemy świeże grzyby przechowywać dłużej, możemy je zamrozić, ususzyć lub zamarynować. Do przechowywania w zamrażarce idealnie nadają się szklane naczynia odporne na wysokie i niskie temperatury. Warto pamiętać, że suszone grzyby długo będą pachniały lasem, jeśli będziemy przechowywali je w słoikach z drewnianymi pokrywkami.

Świat grzybów jest bardzo zróżnicowany. Poruszyliśmy tu tylko kilka kwestii z nimi związanych. Tym bardziej, że myśląc o grzybach najczęściej przychodzą nam do głowy grzyby leśne lub hodowlane. Tymczasem świat grzybów jest dalece bardziej zróżnicowany. Warto pamiętać, że popularne drożdże to też grzyby. Wykorzystywane w piekarnictwie, gorzelnictwie są w powszechnym użyciu. Jeszcze inne gatunki grzybów służą do produkcji antybiotyków. To świat fascynujący i jeszcze całkowicie nieodkryty.

undefined