bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 240

Jak prawidłowo karmić szczeniaka?

Materiał partnera:

Adopcja małego pieska to najszczęśliwszy moment w życiu wielu z nas. Opieka nad takim szkrabem wymaga jednak dużego zaangażowania. Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwe żywienie psa juniora. Która karma dla szczeniaka jest godna polecenia? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Źródło: pexels.com


Od czego warto zacząć?W pierwszych tygodniach swojego życia szczeniaki żywią się wyłącznie mlekiem matki. To czas, w którym nie należy zatem odrywać psa od jego rodziny. Jeżeli jednak z przyczyn losowych stało się inaczej, szczeniaka trzeba karmić butelką i płynnymi preparatami, które zastąpią mu w jakiś sposób naturalne mleko matki. Dopiero w czwartym tygodniu życia malucha można natomiast pomyśleć o wprowadzeniu do jego diety dodatkowych produktów. Szczeniak będzie przyzwyczajony do płynnego pokarmu, dlatego początkowo najlepiej sprawdza się mokra karma dla szczeniaka, ewentualnie sucha, ale mocno rozwodniona. Warto przy tym postawić na produkty dedykowane małym pieskom. One bowiem będą zawierały dużą dawkę energetyczną, która jest kluczowa na tym etapie rozwoju.

Karma mokra, sucha, a może obie?Z czasem można zacząć przyzwyczajać psa do stałych pokarmów, w tym karmy suchej. Ona również dba o prawidłowy rozwój szczeniaka. Gryzienie daje psu bowiem wiele radości, a jednocześnie w ten sposób nasz pupil ściera płytkę nazębną, chroniąc się przed różnymi chorobami zębów i dziąseł. Karmiąc psa należy przy tym trzymać się prawidłowych proporcji. Na opakowaniu danego produktu znajdziemy z pewnością tabelkę wraz z właściwym sposobem dawkowania. Aby ustalić, ile karmy trzeba zaserwować dziennie, należy wziąć pod uwagę wagę oraz rasę psa. Naturalnie czworonogi o większej masie będą potrzebowały większej porcji jedzenia. Na szczęście dla wygody właścicieli karma dla szczeniaka występuje w opakowaniach o różnych pojemnościach - od małych puszeczek, bo wielkie puchy.

Szczeniak ciągle głodny - jak temu zaradzić?Należy przy tym przygotować się na to, że pies będzie ciągle prosił o jedzenie. Szczeniaki mają bowiem wiecznie niezaspokojony apetyt. Nie można jednak ulegać ich prośbom, ponieważ nie jest to dobre dla ich zdrowia. Doprowadzenie psa do nadwagi w tak młodym wieku może mieć opłakane konsekwencje. Otyły za młodu pies w przyszłości będzie z pewnością borykał się z problemami zdrowotnymi. Kupując karmę dla szczeniaka należy nadto zwrócić uwagę na jej skład. Najlepsze są produkty zawierające dużą porcję mięsa oraz niemające w swoim składzie sztucznych dodatków, w tym konserwantów i barwników.