bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 października 2021
  • wyświetleń: 314

Klimatyzator kasetonowy - gdzie najczęściej się go wykorzystuje?

Materiał partnera:

Klimatyzatory kasetonowe odznaczają się tym, że montuje się je w konstrukcji sufitów podwieszanych. W wielu przypadkach mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, choć, tak jak wszystkie inne opcje, nie są przeznaczone dla wszystkich. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Whitpress


Klimatyzatory kasetonowe - charakterystykaZdecydowana większość tego typu sprzętów to urządzenia split. Oznacza to, że składają się z dwóch jednostek - zewnętrznej, czyli skraplacza, oraz wewnętrznej, czyli parownika. Niektóre z urządzeń mogą dystrybuować schłodzone powietrze do pomieszczenia, które sąsiaduje z pomieszczeniem klimatyzowanym. Takie klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać, a nawet oczyszczać powietrze we wnętrzach, o ile wyposaży się je w odpowiedni filtr. Istnieją opcje z nawiewem jedno-, dwu- lub czterokierunkowym. Najbardziej efektywne są modele czterokierunkowe, czyli takie, które rozprowadzają powietrze równomiernie. Wewnętrzna jednostka klimatyzatora umieszczana jest w suficie podwieszanym. W zależności od rozstawu stelaża jej rozmiar i budowa mogą się różnić.

Gdzie stosuje się klimatyzatory kasetonowe?Planując zakup klimatyzatora kasetonowego należy pamiętać o pewnym ograniczeniu. By działał on prawidłowo, pomieszczenie musi mieć odpowiednią wysokość. Ten warunek spełniają raczej miejsca w przestrzeniach publicznych niż budynki mieszkalne. Dlatego te urządzenia można spotkać przede wszystkim w hotelach, biurach, centrach konferencyjnych i innych podobnych obiektach. W takich miejscach nie będą rzucały się w oczy, jednocześnie zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu przez długie lata. Nie oznacza to jednak, że zamontowanie klimatyzatora kasetonowego nie jest możliwe w żadnym domu lub mieszkaniu. Wewnętrzna część jednostki jest ukryta, a pozostająca na widoku część zewnętrzna ma atrakcyjny wygląd. Pozwala to dopasować urządzenie do aranżacji wnętrza.

Montaż i serwis klimatyzatorów kasetonowychChoć montaż tych urządzeń przebiega podobnie jak innych urządzeń chłodniczych, wymaga większej precyzji. Konieczne jest dokładne umieszczenie jednostki wewnętrznej w suficie w taki sposób, by nie zepsuć estetyki pomieszczenia. Jeśli montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, użytkowanie klimatyzatora będzie wygodniejsze. Dobrym pomysłem może być zlecenie tego zadania profesjonalnemu montażyście. Z firmą oferującą tego typu usługi warto się kontaktować również w przypadku konieczności serwisu urządzenia.

PodsumowanieKlimatyzatory kasetonowe są świetnym rozwiązaniem do wielu przestrzeni. Najczęściej spotyka się je w przestrzeniach publicznych - w hotelach czy w biurach, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest zamontowanie ich również w prywatnych mieszkaniach. Te urządzenia rozprowadzają powietrze równomiernie i najczęściej wyposażone są w przydatne funkcje, które ułatwiają ich użytkowanie. Podczas montażu bardzo ważne jest pamiętanie o dokładności i precyzji. Tylko dzięki nim sprzęt nie zaburzy estetyki pomieszczenia.