bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2021
  • wyświetleń: 1308

Wręczono stypendia w ramach bielskiego projektu "zBBnaUJ"

Symboliczne wręczenie stypendiów w I edycji programu stypendialnego Fundacji Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński miał miejsce 15 października w Willi Sixta. Rada Fundacji, w składzie: Sławomir Kołodziej, Artur Pałyga i Agata Smalcerz zdecydowała, że stypendia otrzymają absolwenci bielskich liceów - Hanna Kania, Karolina Mikulska oraz Leon Romek.

Stypendyści Karolina Mikulska, Hanna Kania oraz Leon Romek
Stypendyści Karolina Mikulska, Hanna Kania oraz Leon Romek · fot. Krzysztof Dubiel


Karolina Mikulska to absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika - obecnie studentka psychologii na Wydziale Filozoficznym UJ (Instytut Psychologii). Hanna Kania ukończyła V Liceum Ogólnokształcące, obecnie studiuje psychologię praktyczną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Leon Romek jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, obecnie studentem zarządzania informacją na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili wyjątkowi goście, w tym senator Agnieszka Gorgoń-Komor, poseł Mirosław Suchoń, przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik, wójt Gminy Kozy Jacek Kaliński oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Ewa Szymanek-Płaska. Upominki przekazali stypendystom prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka.

Fundacja Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński wspiera uczniów z Bielska-Białej i okolic, którzy wyróżniają się osiągnięciami w nauce, w szkole, w swoim środowisku, a których sytuacja materialna może utrudniać lub ograniczać plany podjęcia i kontynuowania studiów w Krakowie, na najstarszym, polskim uniwersytecie.

Fundacja powstała jako owoc pozytywnych doświadczeń i historii osób, które połączyła idea utrwalania związków pomiędzy rodzinnym miastem - Bielskiem-Białą oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, a także chęć wsparcia młodych, którzy chcą podążać podobną drogą. Powołali ją Aleksandra Pacek - rodowita bielszczanka, absolwentka filologii polskiej na UJ, nauczycielka (dyplomowana) języka polskiego, ceniona pedagog, aktywna w zakresie działalności społecznej, edukacyjnej i artystycznej - oraz Grzegorz Pacek - wychowanek IV LO w Bielsku-Białej, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, gdzie także obronił rozprawę doktorską; autor licznych publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej, wykładowca i ekspert w tej dziedzinie; radca prawny.

W Radzie Fundacji zasiadają:
  • Sławomir Kołodziej - profesor zwyczajny Katedry Analizy Matematycznej Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego;
  • Artur Pałyga - dramaturg, scenarzysta, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Bielsku-Białej, od 2014 dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach;
  • Agata Smalcerz - absolwentka historii sztuki na UJ, od 1992 roku związana z Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej, początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor;
  • Jerzy Stuhr - ceniony polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor sztuk teatralnych, pisarz i pedagog; absolwent LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej, następnie polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.


Więcej informacji o Fundacji i jej działaniach można znaleźć na stronie www.zbbnauj.pl oraz na profilu www.facebook.com/zBBnaUJ.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.