bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2021
  • wyświetleń: 827

Rozpoczął się sezon grzewczy. Ruszają kontrole za pomocą drona

Straż miejska w Bielsku-Białej w związku z trwającym sezonem grzewczym prowadzi wzmożone kontrole posesji pod kątem spalania odpadów. Podejmowane przez funkcjonariuszy Referatu Ochrony Środowiska i Profilaktyki działania mają na celu ograniczenia niskiej emisji na terenie naszego miasta.

Rozpoczął się sezon grzewczy. Ruszają kontrole za pomocą drona
Rozpoczął się sezon grzewczy. Ruszają kontrole za pomocą drona · fot. Straż miejska w Bielsku-Białej


Kontrole prowadzone są m.in. z użyciem bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w głowicę pomiarową pozwalającą dokonać analizy spalin wydobywających się z przewodu kominowego. Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziom zanieczyszczeń pyłami PM2.5 i PM10 jest wykonywany natychmiastowo, a następnie przekazywany do naziemnej stacji kontroli.

W trakcie takich kontroli sprawdzane jest, jakie paliwo użytkowane jest w celach opałowych, ponadto użytkownicy pieców pouczani są o zakazie spalania odpadów w piecach oraz informowani o szkodliwości takiego działania.

Wskazać należy, że zgodnie z UCHWAŁĄ NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zakazane jest stosowania następujących paliwa:
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%,
  • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.


Rozpoczął się sezon grzewczy. Ruszają kontrole za pomocą drona
Rozpoczął się sezon grzewczy. Ruszają kontrole za pomocą drona · fot. Straż miejska w Bielsku-Białej


Uchwała reguluje również kwestię obowiązku wymiany instalacji grzewczych niespełniających wymagań. Szczegóły dotyczące terminów wymiany: powietrze.slaskie.pl/content/kiedy-wymienic-kociol-piec-lub-kominek. Informacje dotyczące użytkowania energii i eksploatacji urządzeń energetycznych przez użytkowników obiektów komunalnych oraz mieszkańców Bielska-Białej znajdziecie Państwo na stronie: www.miastodobrejenergii.pl/

- Jeżeli w wyniku kontroli zostanie potwierdzone palenie odpadów lub niestosowanie się do przepisów ww. Uchwały strażnicy mogą nałożyć mandat do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu strażnik kieruje sprawę do sądu rejonowego. Podkreślić należy, że uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym, lub im pomagającym jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, co reguluje art. 225 § 1 Kodeksu karnego - informuje straż miejska w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info, źródło: Straż Miejska Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.