bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 października 2021
  • wyświetleń: 256

Kreatyna - uniwersalna odżywka dla każdego

Materiał partnera:

Kreatyna jako suplement diety jest znana wśród profesjonalnych sportowców od wielu lat. Najczęściej korzystają z niej osoby, chcące zbudować masę mięśniową. Kiedy i w jakich celach można ją suplementować?

Whitpress


Kreatyna jako suplement diety jest znana wśród profesjonalnych sportowców od wielu lat. Najczęściej korzystają z niej osoby, chcące zbudować masę mięśniową. Kiedy i w jakich celach można ją suplementować?

Kreatyna - czym jest?Kwas β-metyloguanidynooctowy, czyli inaczej mówiąc kreatyna, to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmach zwierząt i ludzi. Znajduje się on w różnych częściach organizmu, np. w mięśniach oraz ścięgnach. Kreatyna wytwarzana jest w wyniku przemiany materii w nerkach, wątrobie lub trzustce. Poprzez łączenie się z niektórymi enzymami wytwarza się w organizmie tzw. fosfokreatyna, która odpowiada za magazynowanie energii. Kreatyna jest substancją, która wspiera wydolność i wytrzymałość, dlatego też wielu sportowców chętnie po nią sięga podczas treningów. Ceniona jest szczególnie przy nagłych i intensywnych zrywach fizycznych, gdzie potrzebna jest zwiększona dawka energii. Oprócz tego wspiera ona regenerację mięśni po aktywności fizycznej.

Jako suplement diety kreatyna występuje w różnych postaciach. Można tu wyróżnić m.in.: jabłczan, fosforan, czy monohydrat. Warto dodać, że kreatyna została dobrze przebadana przez naukowców. Potwierdzili oni, że istnieje bardzo małe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków przyjmowania tej substancji.

Kreatyna jako uniwersalna odżywkaZe względu na szerokie działanie kreatyny, można ją stosować przy różnych aktywnościach fizycznych. Najczęściej zalecana jest do budowy masy mięśniowej, ale może być również używana jako suplement podczas redukcji. Regularna suplementacja kreatyną może przyczynić się do zwiększenia efektów treningów.

Kreatyna działa anabolicznie i właśnie dlatego jest popularna wśród osób aktywnych, które chcą rozbudować masę mięśniową. Głównie korzystają z niej sportowcy trenujący kulturystykę i fitness. Kreatyna wpływa również na poprawę siły i wydolność, dzięki czemu intensywne ćwiczenia nie będą powodować znacznego zmęczenia. Te właściwości są zazwyczaj wykorzystywane przez osoby trenujące siłowo. Trzeba także wspomnieć o jeszcze jednej zalecie kreatyny, czyli wspomaganiu regeneracji mięśni po wysiłku, co jest istotne podczas wzmożonej aktywności fizycznej.

Z uwagi na bardzo niską możliwość wystąpienia skutków ubocznych, a także szerokie działanie kreatyny w organizmie może być ona stosowana jako suplement diety przez niemal każdego. Wyjątek stanowią osoby mające problemy nerkami, sercem lub wątrobą, które chęć suplementacji kreatyną powinny skonsultować z lekarzem. Związek ten odradza się także biegaczom długodystansowym, z uwagi na inny poziom poboru energii podczas takiego wysiłku.

Dawkowanie kreatynyKreatyna jako suplement diety dostępna jest pod różnymi postaciami. Monohydrat oraz jabłczan to najczęściej stosowane odmiany tego związku. W zależności od wykonywanego treningu, a także efektów jakie chce się uzyskać, wybór konkretnego suplementu jest indywidualny. Podobnie sprawa ma się do dawkowania i najlepiej sprawę skonsultować z trenerem bądź farmaceutą.