bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 października 2021
  • wyświetleń: 250

Jak pomóc osobie uzależnionej

Materiał partnera:

Uzależnienie jest często tematem tabu, co jednak nie powinno mieć miejsca. Walka z nałogiem jest powszechną sytuacją i wbrew pozorom stwarza spore zagrożenie dla zdrowia i życia osoby, która zmaga się z uzależnieniem. Jeżeli osoba w nałogu nie ma koło siebie osoby, której mogłaby zaufać i która okazałaby jej wsparcie, może mieć trudności z wyjściem z uzależnienia. Nieleczony nałóg może mieć tragiczne skutki dla osoby uzależnionej.

Whitpress


Bliscy osób uzależnionych często nie wiedzą, jak mogą pomóc osobie, u której dostrzegają uzależnienie. Zdarza się, że ich pomoc nie przynosi żadnych korzyści, pomimo dobrych intencji. W niniejszym artykule omawiamy temat uzależnienia i przedstawiamy wskazówki udzielania pomocy osobie będącej w nałogu.

Uzależnienie to nie błahostkaOsoby będące w nałogu wbrew pozorom nie tak łatwo mogą z niego wyjść. Można jednak zauważyć moment, kiedy rozpoczyna się uzależnienie. Najczęściej obserwuje się to wtedy, kiedy dana osoba zaczyna tracić kontrolę na przykład nad paleniem papierosów. To jest pierwszy sygnał, którego nie można lekceważyć.

Osoby zmagające się z nałogiem bardzo często mają wiele objawów pozwalających na rozpoznanie, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Choroba może przejawiać się przede wszystkim w problemach z kontrolowaniem sięgania po określoną substancję np. alkohol bądź wykonywania danej czynności np. decydowania się na częste stosunki seksualne z różnymi osobami. Ponadto, życie osoby w nałogu zaczyna się koncentrować wokół tego, co ją uzależnia. Inne sposoby spędzania wolnego czasu schodzą na bok. W przypadku odstawienia środka uzależniającego można zaobserwować objawy odstawienne takie jak bezsenność, niepokój, nudności czy wzmożona potliwość. Osoba będąca w nałogu nie ma również świadomości, że sobie szkodzi.

Terapia pomaga wyjść z nałoguWarto pamiętać, iż dorosła osoba tkwiąca w nałogu powinna ponosić konsekwencje swoich czynów i być świadoma swoich działań. Tylko w takiej sytuacji może ona rozpoznać, że nie znajduje się w dobrym stanie i zrozumieć, że warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Uzależniona osoba, która rozumie, że potrzebuje wsparcia, będzie bardziej otwarta na nasze sugestie czy przemyślenia. Jeżeli osoba uzależniona jest nam bliska, istnieje spora szansa na pomoc i zdecydowanie się na kroki, które doprowadzą uzależnioną osobę do podjęcia decyzji o leczeniu. Będąc już na takim etapie i mając pewność, że chory nam ufa i na nas polega, warto zaproponować pójście na terapię https://terapiaiwonicz.pl/

Uczęszczanie na terapię ma na celu przede wszystkim wyzwolenie pacjenta od czynnika, który doprowadził go do nałogu. Nie jest to niestety ani szybka, ani łatwa droga. Chory, który uczęszcza na terapię, musi mieć również wsparcie od swoich bliskich. Prawidłowo przeprowadzona terapia może doprowadzić do zmniejszenia szkodliwych skutków uzależnienia i umożliwić prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Problemu nie można lekceważyć - ważne jest wsparcieBardzo często zdarza się, że bliscy osoby uzależnionej widzą problem, ale nie potrafią zareagować. Przechodzą obok tego obojętnie albo próbują nieudolnie z tego żartować. Nie jest to właściwe postępowanie. Chcąc wesprzeć chorego, każda ze stron musi być świadoma istnienia problemu. Rozmowa jest bardzo ważna, ale musi być całkowicie szczera. Nie warto także wstydzić się rozmów o nałogu, ponieważ osoba, której problem uzależnienia dotyczy, powinna czuć się bezpiecznie.

Na rozmowę z osobą w nałogu nie należy jednak decydować się pochopnie. Czasami wystarczająca jest zwykła obecność. Dlaczego jest to ważne? Dlatego, że chorzy często izolują się od najbliższych, ponieważ ma miejsce wzajemne niezrozumienie. Każda znajomość, bliższa czy dalsza, powinna opierać się na prawdzie. To samo tyczy się relacji z osobą uzależnioną. Usprawiedliwiając taką osobę sprawiamy, że nie zauważa ona niczego złego w swoim postępowaniu. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku usilnej ochrony osoby w nałogu. Działając w taki sposób, można doprowadzić do rozwoju choroby.