bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 października 2021
  • wyświetleń: 2455

Parking jednak powstanie przy Lasku Bathelta?

Miejski Zarząd Dróg powołując się na system Geo-Info podtrzymuje, że budowa parkingu obok w Lasku Bathelta wcale go nie narusza. Dowodzić tego mają satelitarne zdjęcia z 2009 roku.

lasek
Parking jednak powstanie przy Lasku Bathelta?


Sporo dyskusji wywołała informacja o planach budowy miejskiego parkingu w sąsiedztwie rozbudowanej ostatnio ul. Cieszyńskiej tuż przy rosnącym tu tzw. Lasku Bathelta. Parking, zdaniem części obserwatorów, zbyt mocno ingeruje w drzewostan lasu, a planowana wycinka cennego przyrodniczo obszaru to kolejny przejaw betonowania miasta.

- Dzięki przeprowadzonej przez Ogrodnika Miejskiego analizie zdjęć satelitarnych, dostępnych w Systemie Informacji Przestrzennej Geo-Info, można cofnąć się w czasie do satelitarnych obserwacji sprzed lat. Porównanie ich dostarczyło ciekawych, a nawet zaskakujących spostrzeżeń. Otóż w 2009 roku w miejscu planowanego parkingu rosła … trawa. Zdjęcie wykonane w 2015 roku pokazuje, że obszar dopiero zarasta dziko rosnącymi krzakami i pędami drzew, które samoistnie zagęszczają dawne pole w sąsiedztwie stojącego tu supermarketu - czytamy na stronie Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.

Przedstawiciele MZD na tej podstawie wysnuwają wnioski:

- Po pierwsze, historyczny obszar Lasku Bathelta, w razie budowy parkingu, wcale nie zostałby naruszony. Po wtóre, najstarsze drzewa, które miałyby być poddane wycince mają najwyżej 12 lat. Nikt oczywiście nie zaprzecza, że każda zieleń jest cenna. Warto jednak pamiętać, że w miejscu dawnej łąki może powstać zielony parking, obsadzony odpowiednio dobranymi, co najmniej kilkuletnimi gatunkami drzew oraz innych krzewów - podkreślają.

Jak czytamy na stronie zarządu, „parking ma ułatwić komunikację lokalnym mieszkańcom oraz turystom chcącym skorzystać z zielonych terenów wokół lotniska i samego (nienaruszonego) Lasku Bathelta. To także jedyny teren w sąsiedztwie dużego i cierpiącego na brak miejsc postojowych osiedla mieszkaniowego, będący własnością gminy. Jeśli więc parking ma powstać, to wszystko wskazuje, że jest to najbardziej optymalna lokalizacja”.

I kontrowersyjnej sprawie budowy parkingu pisaliśmy m.in. w tym artykule.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.