bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 września 2021
  • wyświetleń: 2504

Mieszkańcy Wapienicy czekają na nowy Dom Kultury

Dom Kultury w Wapienicy pęka w szwach. Brakuje miejsca na prowadzenie zajęć - konieczna jest budowa nowego ośrodka. Na ten jednak będzie trzeba poczekać w kolejce.

Reklama

wapienica cieszyńska centrum
Mieszkańcy Wapienicy czekają na nowy Dom Kultury · fot. MZD Bielsko-Biała


Sprawę poruszył radny Konrad Łoś. Przypomniał, że podczas spotkania z prezydentem Bielska-Białej w dniu 9 września 2021 r. z udziałem radnych okręgu II oraz członków Rady Osiedla Wapienica podjęty został temat poprawy warunków lokalowych dla Domu Kultury w Wapienicy.

- Wyrażono przy tym oczekiwanie zaplanowania przez miasto budowy nowoczesnej i spełniającej oczekiwania mieszkańców siedziby dla placówki kulturalnej w Wapienicy na miarę XXI wieku. Budynek, w którym znajduje się Dom Kultury, został wzniesiony w stylu zakopiańskim w latach 20. XX wieku. Przez lata pełnił rozmaite funkcje. Po wojnie w okresie PRL mieściła się w nim restauracja, następnie został przekształcony na obiekt użyteczności publicznej, w tym ośrodek zdrowia. Obecnie użytkowana sala Domu Kultury nie tylko jest ciasna, lecz musi realizować rozliczne funkcje - opisał przedstawiciel mieszkańców.

Wymienił, że odbywają się w niej zajęcia dla dzieci i młodzieży, jak również zebrania sprawozdawcze Rady Osiedla oraz inne lokalne wydarzenia kulturalne.

- Z relacji przewodniczącej Rady Osiedla wynika, it pogodzenie tych funkcji napotyka na rozliczne praktyczne trudności i uzasadnia podjęcie działań mających na celu poprawę warunków lokalowych. W świetle powyższego proszę o zaplanowanie w najbliższych latach budowy nowej siedziby placówki dostosowanej do aktualnych potrzeb i realizowanych zadań. Proszę o wstępne wytypowanie działek na których realizacja zamierzenia byłaby możliwa - zaapelował Łoś do władz miasta.

Jak poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, miasto podjęło szereg inwestycji w infrastrukturę kulturalną, np. związane z budową nowego Domu Kultury w Straconce, pracami modernizacyjnymi w Domu Kultury w Hałcnowie zmierzającymi do poprawy bezpieczeństwa użytkowników, a także kompleksową modernizację budynku przy ulicy Wzgórze 11, w którym mieści się - przejęty przez Miejski Dom Kultury - Klub Nauczyciela.

- Po zakończeniu tych prac, na które zostały zabezpieczone środki finansowe będziemy planowali działania mające na celu podwyższenie jakości dostępu do kultury związane z kolejnymi ewentualnymi inwestycjami w rozbudowę sieci placówek Miejskiego Domu Kultury. Wierzę, że pan radny ma świadomość, że prac modernizacyjnych i rewitalizacyjnych wymagają, oprócz obiektów w dyspozycji Miejskiego Domu Kultury, również budynki pozostające w zasobach Teatru Lalek Banialuka oraz Galerii Bielskiej BWA - wyjaśnił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.