bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 289

Montaż klimatyzatora - gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?

Materiał partnera:

Przed montażem klimatyzacji w mieszkaniu warto dowiedzieć się jak najwięcej o tej instalacji. W niniejszym artykule zajmiemy sią jednostką zewnętrzną - dowiesz się, czym jest, jakie pełni funkcje i jak ją zamontować.

Whitpress


Jednostka zewnętrzna klimatyzatora - co to jest?Zewnętrzna jednostka klimatyzatora, inaczej nazywana skraplaczem, jest niezbędnym elementem w większości rodzajów stacjonarnych urządzeń chłodzących. Zasadnicza funkcja tego elementu to oddawanie ciepła na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia, do atmosfery.

Gdzie zamontować skraplacz w domowych instalacjach klimatyzacyjnych?Jak wskazuje sama nazwa jednostki zewnętrznej, jej montaż odbywa się z reguły na zewnątrz budynku, np. mieszkania, domu, biura czy innego obiektu o przeznaczeniu publicznym lub komercyjnym. Przed podjęciem decyzji o montażu klimatyzacji warto dobrze zastanowić się, gdzie skraplacz ma zostać umieszczony. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w miejscu montażu jednostki zewnętrznej nie powinny znajdować się żadne przeszkody, utrudniające oddawanie ciepła do otoczenia, np. drzewa i krzewy. Skraplaczy nie powinno montować się także we wnękach ściennych. Wszystkie kwestie związane z prawidłowym montażem możesz zostawić firmie DG Cold, dostarczającej klimatyzatory i świadczącej usługi montażu klimatyzacji na terenie Śląska.

Przykłady miejsc, w których często montuje się skraplacze to m.in.:
  • balkon,
  • gzyms,
  • szeroki parapet,
  • spadzisty lub płaski dach,
  • ściana budynku bezpośrednio na elewacji lub na zamontowanych fundamentach, np. betonowych bloczkach.


Należy pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami jeśli chcesz zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora na części wspólnej elewacji, należy w tym celu uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Zgoda ta nie jest potrzebna w przypadku części wydzielonej do wyłącznego własnego użytku zgoda ta nie jest wymagana.

Co jeszcze warto wiedzieć o jednostce zewnętrznej klimatyzatora?Jest jeszcze kilka kwestii, które warto wiedzieć przed montażem, aby jego praca była jak najbardziej efektywna.
  • Ważne jest zachowanie maksymalnej możliwej odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Wszystkie limity w tym zakresie są określone są przez producenta urządzenia.
  • Skraplacz powinien znajdować się co najmniej 30-40 cm od gruntu, ponieważ znajdująca się w ziemi wilgoć mogłaby go uszkodzić.
  • Skraplacz nie powinien znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym.

Jeśli chcesz podnieść komfort życia w swoim mieszkaniu, jednym z dostępnych sportowców jest właśnie klimatyzacja - Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Katowice i inne miejscowości na Śląsku, to rejon działalności wartej uwagi firmy DG Cold.