bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 września 2021
  • wyświetleń: 346

Jak wybrać lornetkę dla rolnika lub ogrodnika?

Materiał partnera:

Na rynku jest wiele tanich lornetek, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Na co zwrócić uwagę poszukując wysokiej jakości lornetkę? Które parametry są kluczowe? Jeśli nie masz dużego doświadczenia w kupowaniu sprzętu tego typu to uniwersalne wskazówki zawarte w tym artykule mogą się okazać pomocne.

Na co zwrócić uwagę wybierając lornetkę?Lornetka jest sprzętem, dzięki któremu można z dużą dokładnością obserwować mocno oddalone obiekty. W ubiegłych wiekach popularne były lunety, jednak ze względu na wygodę jaką daje obserwacja za pomocą obu oczu, obecnie lornetki są zdecydowanie bardziej popularne. Przenośna praktyczna lornetka to sprzęt wykorzystywany przez leśników, myśliwych, ornitologów, wojskowych, marynarzy oraz turystów.

Whitpress

Źródło zdjęcia: valeriiaarnaud / Shutterstock.com

Wybierając lornetkę warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że parametry lornetki są podane za pomocą zapisu AxB, gdzie A oznacza powiększenie natomiast B oznacza średnicę obiektywu wyrażoną w milimetrach. W większości przypadków sprawdzają się lornetki o powiększeniu od 7x do 12x w wersjach 42mm lub 56mm. Popularne są urządzenia 8x40, 8x42, 10x42 7x56, 8x56. Trzeba pamiętać, że czym większe powiększenie tym bardziej zmniejsza się pole widzenia. Większy obiektyw to nie tylko zwiększona wygoda obserwacji, ale także przepuszczanie większej ilości światła i w efekcie wyraźniejszy obraz. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że większy obiektyw wiąże się z tym, że zwiększa się rozmiar oraz waga urządzenia.

Poza tymi parametrami istotne jest także to, żeby szkła były wyposażone w powłoki antyrefleksyjne odbijające światło. Najlepiej, gdy w sprzęcie zastosowano soczewki propryzmatyczne (ale trzeba się liczyć z tym, że jest to rozwiązanie, które zazwyczaj jest stosowane w urządzeniach o większych gabarytach).

Lornetka dla rolnika lub ogrodnikaCo ciekawe, pojawiają się pytania o to jaka lornetka będzie odpowiednia dla rolnika lub ogrodnika. W przypadku większych ziem rolnych lub ogrodów gospodarze lubią doglądać swoją ziemię za pomocą lornetki. O ile wybór maszyn rolniczych lub ogrodniczych (takich jak jakościowe kultywatory i glebogryzarki, sekatory, łopaty, kosiarki itd.) raczej nie stanowi problemu tak wybranie dobrej lornetki dla wielu jest zagadką, bo nie bardzo wiadomo, czym różnią się poszczególne modele. Naszym zdaniem poza wyżej wymienionymi elementami warto po prostu samodzielnie przetestować, jak sprawdza się dany model na polu lub w ogrodzie. Kupując tego rodzaju sprzęt przez Internet bez problemu można skorzystać z możliwości 14 dniowego zwrotu.

Shutterstock

Źródło zdjęcia: sutadimages / Shutterstock.com

Po zakupie zegar zaczyna tykać i mamy całe dwa tygodnie na ewentualny zwrot. W efekcie można bez zobowiązań przetestować różne powiększenia i rozdzielczości. Wymagania dotyczące wielkości powiększenia bywają bardzo zróżnicowane i tak naprawdę nic nie zastąpi samodzielnie wykonanych testów.